کد خبر: ۶۷۲۶۱
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۵
گروه استان‌ها ــ رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان قزوین گفت: دیروز ۲ نوجوان ۱۰ و ۱۵ ساله الموتی با تردد در مسیر وقوع صاعقه و با اصابت رعدوبرق در دم فوت کردند.

سهیل سلطانی در گفت‌وگو با خبرنگار آرانیوز در قزوینبا اشاره به وفور حوادث طبیعی و جدی گرفته نشدن هشدار سازمان هواشناسی درباره خطر اصابت صاعقه و رعدوبرق در روزهای بهاری اظهار داشت: ساعاتی قبل 2 نوجوان 10 و 15 ساله الموتی با تردد در مسیر رعد‌وبرق با اصابت صاعقه مواجه شده و در دم فوت کردند و این در حالی بود که برخی خبرگزاری‌ها راجع به خطر صاعقه‌زدگی در بارش‌های پراکنده بهاری هشدار داده بودند.

وی با بیان اینکه این حادثه در روستای پیچ‌بن الموت رخ داده است، اضافه کرد: این 2 نوجوان به همراه هم در حال موتورسواری در ارتفاعات این روستای مرتفع و کوهستانی بودند که در نهایت با برخورد رعدوبرق جان خود را از دست دادند.

 

رئیس مرکز اورژانس استان قزوین با اشاره به توان 18 هزار ولتی هر صاعقه ادامه داد: بالطبع وقتی در هنگام صاعقه سوار بر یک وسیله رسانای جریان برق مانند موتورسیکلت باشید، تمامی ولتاژ ایجاد شده به بدن شما منتقل شده و در جا خشک خواهید شد.

سلطانی یادآور شد: هشدارهای صاعقه‌زدگی سازمان هواشناسی برای تفنن و خالی نبودن عریضه نیست؛ بلکه پشتوانه علمی و پزشکی دارد و هر سال در کل کشور 800 نفر به خاطر رعد‌وبرق جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارشآرانیوز خبرگزاری آرانیوز در مصاحبه روز 21 اردیبهشت‌ماه گذشته با مدیرکل هواشناسی نسبت به خطر صاعقه‌زدگی به هم‌استانی‌ها هشدار داده و آنها را از سفر به نقاط مرتفع و کوهستانی بر حذر داشته بود. در بخش‌هایی از این مصاحبه از قول مدیرکل هواشناسی استان قزوین عنوان شده بود: «با توجه به همرفتی بودن ابرهای بهاری آنچه که بیش از سیل ما را تهدید می‌کند، خطر صاعقه و رعد‌وبرق در نقاط مرتفع است. به هم‌استانی‌ها و طبیعت‌گردان توصیه می‌کنم که به دلیل میزان بالای صاعقه و رعدوبرق به هیچ‌وجه به نقاط مرتفع و صاعقه‌خیز نروند.»

 

 
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار