کد خبر: ۸۸۳۱۰
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۰
گروه استان‌ها- مدیرکل امور عشایر استان لرستان گفت: عشایر این استان سالانه ۱۳۰ هزار تن انواع محصولات دامی، باغی و زراعی به ارزش ۱۰ هزار میلیارد ریال تولید می‌کنند.
عشایر استان لرستان سالانه بیش از ۱۳۰ هزار تن محصول تولید می‌کنند

هوشنگ نورمحمدی در گفت‌وگو با آرانيوز در خرم‌آباد، با بیان اینکه استان لرستان یک استان عشایرنشین است و حدود هفت درصد از جمعیت عشایری کشور در این استان سکونت دارند اظهار داشت: عشایر استان لرستان با جمعیت حدود 84 هزار نفر در قالب حدود 15 هزار خانوار در 14 ایل و 15 طایفه مستقل سازمان‌یافته که حدود 53 درصد آنها مرد و 47 درصد زن است.

وی با بیان اینکه عشایر استان لرستان سالانه 130 هزار تن انواع محصولات دامی، باغی و زراعی به ارزش 10 هزار میلیارد ریال تولید می‌کنند افزود: عشایر با داشتن یک میلیون و 500 هزار واحد دامی سالانه 25 درصد از پروتئین مورد نیاز این استان را تأمین می‌کنند.

مدیرکل امور عشایر استان لرستان با تأکید به اینکه خشکی مراتع و گرمای هوا در سال‌های اخیر موجب شده‌است تا عشایر زودتر از زمان کوچ راهی سفر شوند بیان کرد: در چنین شرایطی چون مراتع به‌اندازه کافی سبز نشده‌ است و گیاهان نورس هستند، ورود زودهنگام دام به عرصه‌های طبیعی را تهدید می‌کند و به‌همین خاطر در فصل کوچ بخشی از هم‌ و غم متولیان به جلوگیری از کوچ زودهنگام باز می‌گردد.

وی با اشاره به کوچ ماشینی عشایر و تأثیر آن در تخریب مراتع بیان کرد: کوچ ماشینی عشایر باعث می‌شود به‌دلیل آماده‌ نبودن مراتع برای پذیرش دام‌ها، پوشش گیاهی نورس مراتع با مشکل روبه‌رو  شود.

نورمحمدی با تأکید بر لزوم انجام کوچ سنتی عشایر گفت: کوچ سنتی و بر اساس تقویم کوچ، باعث می‌شود که تا رسیدن دام‌ها به منطقه مورد نظر، پوشش گیاهی مراتع نیز رشد کافی داشته باشد.

مدیرکل امور عشایر استان لرستان با اشاره به گرانی و کمبود نهاده‌های دامی خاطرنشان کرد: این امر باعث شده‌است که عشایر به‌سختی علوفه مورد نیاز دام‌های‌شان را فراهم نمایند، بنابراین برای دست‌یافتن به مراتع غنی مجبور به کوچ زودهنگام می‌شوند که این امر تخریب مراتع را به‌دنبال دارد.

نورمحمدی گفت: جلوگیری از کوچ زودهنگام، رعایت زمان استفاده از مراتع توسط جوامع محلی و عشایر و رعایت ظرفیت دام در مراتع از مهم‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از تخریب مراتع است که هر ساله از سوی امور عشایر به عشایر و دامداران استان لرستان عواقب آن هشدار داده می‌شود.

 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار