کد خبر: ۱۰۲۸۷۹
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۴
معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به طراحی ۵ المپیاد، از ورود به ۲ المپیاد ورزش فناورانه و بازی‌های بومی‌ محلی تا سال آینده خبر داد.
ورود به ۲ المپیاد ورزش فناورانه و بازی‌های بومی‌ محلی تا سال آینده

به گزارش آرانیوز از شیراز، آیین گشایش نشست مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ظهر امروز با حضور معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان کشور، جمعی از مدیران وزارت عتف و همچنین مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور به میزبانی شیراز برگزار شد.

هاشم داداش‌پ‍‍‍ور در این رویداد با بیان اینکه شعار ما در سازمان امور دانشجویان «ورزش برای همه‌ دانشجو‌ها در همه‌ دانشگاه‌ها است»، اظهار داشت: هدف ما فعال‌سازی دانشجویان در حوزه‌ ورزش است؛ به همین منظور همه‌ امکانات و فضا‌های ورزشی دانشگاه‌ها باید در اختیار تمام دانشجویان قرار گیرد.

وی با انتقاد از اینکه امکانات و فضا‌های ورزشی به‌جای اینکه برای استفاده عموم دانشگاهیان در نظر گرفته شود، به‌منظور درآمدزایی برای دانشگاه‌ها اجاره داده شود یا صرفا در اختیار دانشجویان تربیت‌بدنی قرار بگیرد، بیان کرد: ما حق نداریم تا زمانی که دانشجو این ظرفیت را نیاز دارد، آن را در اختیار فضا‌های بیرون از دانشگاه قرار بدهیم چرا که هزینه‌ که آسیب‌های اجتماعی هم بسیار بیش‌تر از مبلغی است که از قبل این درآمد درمی‌آید و اگر نتوانیم در حوزه‌ی ورزشی برای دانشگاهیان برنامه‌ریزی کنیم، دچار چالش‌های بزرگ‌تری در این عرصه خواهیم شد.

داداش‌پ‍‍‍ور ادامه داد: در برخی از دانشگاه‌ها تمامی فضا‌ها و امکانات ورزشی در اختیار دانشکده‌ تربیت بدنی قرار دارد و باقی دانشجویان از آن بهره اندکی می‌برند، در صورتی‌ که در موضوع فراگیری ورزش باید همه‌ امکانات و فضا‌های ورزشی در اختیار کلیه دانشجویان قرار گیرد. 

معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: ما موظف هستیم برای فراگیری ورزش در عرصه‌ دانشگاهی اقداماتی انجام دهیم که به فعال‌سازی قشر دانشجو برای دست‌یابی به اهداف عالی کشور در حوزه‌ علمی و جسمی و پویایی دانشجویان بیانجامد؛ بنابراین باید به ورزش دانشگاهی به معنای اعم آن یعنی همگانی‌کردن آن و به معنای اخص آن، یعنی اثرگذاری آن در فضای کشور بپردازیم. 

داداش‌پ‍‍‍ور عنوان کرد: دوران کرونا فضا‌های دانشگاهی را با رخوت مواجه کرده بود. به‌منظور بازگرداندن پویایی به فضای دانشگاه‌ها از سال گذشته اقدامات بسیاری در حوزه‌ی ورزش دانشگاهی انجام دادیم که از جمله‌ آن‌ها می‌توانیم به برگزاری 5 المپیاد «قهرمانی، همگانی، بین‌الملل، شاهد و ایثارگر و ورزش ساحلی» اشاره کنیم که تنها در یک المپیاد قهرمانی 150هزار دانشجو شرکت کردند. 

وی با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این المپیاد‌ها استفاده از ظرفیت دانشجویان برای بهبود شرایط جسمی و روحی آنان بود، تصریح کرد: ورزش در فضا‌های دانشگاهی با برگزاری این المپیاد‌ها رونق یافت به نحوی که اکنون می‌توانم بگویم ورزش در دانشگاه‌ها به قبل از کرونا بازگشته است. 

دادش‌پور افزود: گام اول ما برگزاری المپیاد‌ها و بازگشتن به فضای قبل از کرونا بود. گام بعدی ما فراگیری ورزش در دانشگاه‌ها و احیای عرصه‌ی ورزش دانشگاهی و بازگرداندن آن به صدر ورزش در کشور است. در این زمینه نیز فعالیت‌هایی انجام داده‌ایم. به‌عنوان نمونه سال گذشته با همکاری فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی لیگ‌های سراسری را در سه رشته‌ ورزشی راه‌اندازی کرده‌ایم و برای سال جاری با همکاری فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی، اداره‌کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان و پژوهشگاه تربیت بدنی تعداد آن‌ها را به 7 لیگ سراسری خواهیم رساند. 

رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: لیگ‌های سراسری مختصِ دانشگاه‌های دولتی نیستند و شامل همه‌ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی می‌شوند. تمام این اقدامات در راستای فعال‌سازی ورزش دانشگاهی و حضور ورزش دانشگاهی در عرصه‌ ورزش کشور است. 

معاون وزیر علوم تصریح کرد: 5 المپیاد تاکنون طراحی شده است؛ اما قصد داریم به دو المپیاد دیگر 1-ورزش فناورانه و 2-بازی‌های بومی‌محلی ورود یابیم. 

وی توضیح داد: در حوزه‌ی ورزش فناورانه قصد داریم تا با استفاده از فناوری‌های راهبردی همچون هوش مصنوعی از فناوری در عرصه‌ ورزش استفاده کنیم. در خصوص بازی‌های بومی و محلی نیز از نظر ما بسیاری از بازی‌های بومی و محلی قابلیت ملی شدن دارند و باید به آن‌ها توجه کرد. 

داداش‌پور اظهار کرد: بازی‌های همبستگی ورزش دانشگاهی کشور‌های اسلامی نیز یکی دیگر از اقدامات ما در حوزه‌ ورزش فراملی است که قصد داریم تا سال آینده انجام دهیم. همچنین در تلاش هستیم تا ورزش را به کشور‌های همجوار بکشانیم. هدف ما نیز این است که بتوانیم عرصه‌ ملی را به عرصه‌ فراملی گره بزنیم و دیپلماسی ورزشی را در خدمت جذب دانشجویان بین‌الملل قرار دهیم. 

رئیس سازمان امور دانشجویان در پایان تأکید کرد: همکاران در عرصه‌ تربیت بدنی باید مبتنی‌بر یک برنامه‌ریزی روشن عمل کنند و با یک چشم‌انداز واقع‌بینانه به طراحی فعالیت‌های خود بپردازند تا بتوانیم براساس آن‌ها قطب‌های ورزشی مبتنی‌بر مزیت‌های استانی را شکل دهیم.

مسئولیت دانشگاه‌ها در ترویج اخلاق ورزشی 

رئیس دانشگاه شیراز نیز ضمن گرامیداشت دهه‌ کرامت، به معرفی دانشگاه شیراز پرداخت و گفت: جا دارد که در این نشست تخصصی که به موضوع تربیت بدنی اختصاص دارد؛ به اخلاق در ورزش نیز توجه ویژه شود.

محمد مؤذنی با اشاره به نقش ورزش در حوزه‌های مختلف گفت: علی‌رغم اینکه در بسیاری از رشته‌های ورزشی درخشش و پیشرفت خوبی در سطح ملی و بین‌المللی داشته‌ایم، اما متأسفانه از نظر اخلاق در ورزشی خیلی عقب هستیم. 

وی اظهار کرد: انتظار طبیعی این است که در یک جامعه‌ اسلامی که از فرهنگ غنی انسان‌ساز برخوردار هست، عرصه‌ ورزش کشور هم آمیخته با اخلاق و انسانیت باشد.

رئیس دانشگاه شیراز گفت: متأسفانه آنچه که ما در کف جامعه به‌ویژه در عرصه‌ قهرمانی با آن مواجه هستیم، این است که بسیاری از اوقات، حاشیه‌های ورزش بر متن آن غلبه پیدا می‌کند.

وی اظهار کرد: از این بابت دانشگاه‌ها و به ویژه تربیت بدنی دانشگاه‌ها مسئولیت بزرگی برعهده دارند، چراکه دستاورد‌های عرصه‌ی ورزش دانشجویی درنهایت به عرصه‌ ملی کشیده می‌شود؛ بنابراین یکی از رسالت‌های دانشگاه‌ها، ترویج روح فتوت و جوانمردی و توجه به اخلاق ورزشی در دانشگاه‌ها است.

 

 
نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار