کد خبر: ۱۰۷۲۶۳
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۰
استانداری سیستان و بلوچستان پنجم مهرماه اعلام کرد مجوز تردد خودروهای پلاک منطقه آزاد چابهار در سطح استان صادر شده است؛ اما آیا این مصوبه اجرایی شد؟
کشمکش بر سر تردد خودروهای منطقه آزاد چابهار به کجا رسید؟

به گزارش آرانیوز از زاهدان، استانداری سیستان و بلوچستان پنجم مهرماه اعلام کرد در پی دستور استاندار مجوز تردد خودروهای پلاک منطقه آزاد چابهار در سطح استان صادر شده است. این دستور پیرو تفویض اختیارات ویژه از سوی رئیس جمهور به استاندار سیستان و بلوچستان در ماه‌های اخیر و تعیین او به عنوان نماینده ویژه بوده است.

در ادامه معاون حقوقی رئیس جمهور 17 مهرماه در نامه‌ای خطاب به استاندار تاکید کرد که به دلیل تداخل قانونی با اختیارات مدیرعامل منطقه آزاد چابهار، این مصوبه قابلیت اجرایی شدن ندارد.

استاندار هم چند روز بعد در واکنش به انتشار این نامه در فضای مجازی، در جمع اصحاب رسانه سیستان و بلوچستان اظهار داشت: موضوع تردد خودروهای پلاک منطقه آزاد چابهار در سطح استان قانونی بوده و در حال حاضر هم در حال اجرا است.

محمد کرمی افزود: در حال حاضر با وزارت صنعت، معدن و تجارت و شورای عالی مناطق در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم موضوع واردات خودرو را محقق کنیم.

در این راستا خبرنگار تسنیم با توجه به دریافت گزارشات مردمی مبنی بر ناهماهنگی پلیس راهور در استان در خصوص تردد خودروهای پلاک منطقه آزاد چابهار، سراغ معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان رفته تا آخرین جزئیات اجرای مصوبه تردد خودروهای پلاک منطقه آزاد در استان را جویا شود.

منصور بیجار در این زمینه اظهار داشت: منطقه آزاد چابهار یکی از ظرفیت‌های استان است که تنها به محدوده خودش تعلق ندارد و در واقع به کل استان تعلق دارد و از سوی دیگر ما در استان منطقه آزاد سیستان را هم داریم که مقدمات آن فراهم شده و در حال ایجاد است و منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه را داریم که وجود این سه منطقه می‌طلبد تردد خودروهای پلاک منطقه آزاد در سطح استان آزاد باشد.

وی افزود: ما مناطق آزاد دیگری در کشور داریم که خودروهای منطقه آزاد در سطح استان تردد دارند و این مطالبه که امکان تردد خودروهای پلاک منطقه آزاد چابهار در سطح استان سیستان و بلوچستان فراهم شود نیز همواره از سوی مردم استان وجود داشته که البته در مقطعی در دهه 70 این موضوع محقق شد اما پس از آن در پی مواجهه با مشکلاتی منتفی شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: اخیراً در پی تفویض اختیارات ویژه از سوی رئیس جمهور به استاندار سیستان و بلوچستان که در بخشی از آن به هم‌افزایی و نظارت عالی بر مناطق آزاد استان اشاره شده، با ارزیابی که از سوی استاندار صورت گرفت و بر اساس همان اختیارات تفویض شده موضوع آزاد بودن تردد خودروهای پلاک منطقه به انتظامی استان ابلاغ شده و پس از هماهنگی لازم در حال حاضر این مصوبه در استان در حال اجرا است و هیچگونه مشکلی در این زمینه وجود ندارد. پلیس راهور زیرمجموعه فرماندهی انتظامی استان است که این موضوع پیش از این به آنها ابلاغ شده است و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

بیجار با اشاره به مکاتبه معاون حقوقی رئیس جمهور با استاندار سیستان و بلوچستان، گفت: این مکاتبه صرفاً جنبه پیشنهادی داشته که پاسخ آن داده شده و بعد از دریافت این نامه مجدداً استاندار در جلسات مختلف بر موضوع آزاد بودن تردد خودروهای دارای پلاک منطقه آزاد چابهار تاکید داشته است.

به گزارش آرانیوز محمد دهقان معاون حقوقی رئیس جمهور 17 مهرماه در نامه‌ای خطاب به استاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد "نامه شماره 61012/1 مورخ 1402/7/5 مبنی بر جواز تردد خودروهای شماره‌گذاری شده در مناطق آزاد در سطح استان مغایر بند (د) ماده (4) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری – صنعتی در خصوص صلاحیت هیأت وزیران در وضع مقررات انتظامی مناطق با تأیید فرماندهی کل قوا و آیین‌نامه مصوب مربوط بوده و در موارد مشابه نیز تصمیمات اتخاذی به موجب رأی دیوان عدالت اداری ابطال شده است. با توجه به نکات فوق ضروری است نسبت به لغو مفاد نامه مذکور اقدام لازم به عمل آید. در پایان شایسته است به منظور اجتناب از صدور تصمیمات خلاف قانون قبل از اتخاذ تصمیم از عدم مغایرت آن با قوانین و مقررات اطمینان لازم حاصل شود."

 
نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار