کد خبر: ۱۰۷۵۹۱
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۰
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان سفر دو روزه به خراسان جنوبی از موزه شهید رئوفی‌فرد در بیرجند بازدید و با خانواده این شهید والامقام دیدار کرد.
وزیر ارشاد با خانواده شهید خلبان «محمدحسین رئوفی‌فرد» دیدار کرد

به گزارش آرانیوز از بیرجند، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز از موزه شهید رئوفی فرد در بیرجند بازدید کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای سفر 2 روزه خود به خراسان جنوبی بحث بازدید از موزه شهید رئوفی‌فرد در بیرجند و گفت‌وگو با خانواده این شهید گرانقدر را در دستور کار خود قرار داده بود که یکی از موزه محله‌های خراسان جنوبی محسوب می‌شود.

این موزه به تدبیر خانواده در محل منزل شهید رئوفی فرد دایر شده و مدال‌ها، درجه‌ها، لباس‌ها و لوازم شخصی شهید خلبان رئوفی‌فرد در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

زنده‌یاد خلبان شهید محمدحسین رئوفی‌فرد در مهرماه 1334 متولد شد، دوران تحصیل را با موفقیت به اتمام رساند و در سال 1353 وارد دانشکده افسری هوانیروز شد.  وی دوران خلبانی را با بهترین درجات گذراند و در زمره خلبانان تراز اول هوانیروز قرار گرفت، در زمان حکومت نظامی رژیم پهلوی در اصفهان به پشتیبانی مردم پرداخت. 

شهید رئوفی‌فرد جزو خلبانانی انتخاب شد که قرار بود چهار شهر بزرگ ایران را بمباران کنند، اما شبانه فرار کرده و به آغوش خانواده پناه آورد و توسط رژیم ستمشاهی و غیاباً به اعدام محکوم شد، اما با پیروزی انقلاب اسلامی، به امر امام خمینی(ره) دوباره به ارتش بازگشت. 

امیر خلبان شهید رئوفی‌فرد، بعد از انقلاب، داوطلبانه مأموریت‌های زیادی در نقاط مختلف کردستان انجام داد. وی در غائله کردستان و هنگام عزیمت به بانه و سردشت - 10 اسفند 1358 - با هلی‌کوپتر کبری پیشاپیش سه هلی کوپتر دیگر در پرواز بود که با شلیک گروهک‌های داخلی مورد هدف قرار گرفت. 

پیکر پاکش که 42 روز در ارتفاعات برفی مانده بود، در 23 فروردین 1359 توسط مردم محلی کشف و پس از شناسایی به زادگاهش منتقل و سر مبارک این شهید پس از 6 ماه توسط همرزمانش به جسم مطهرش ملحق شد.

 
نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار