کد خبر: ۱۰۸۳۰۰
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۳
ایرنا نوشت نود و ششمین نشست علنی شورای اسلامی شهر مشهد با چالش ریاست بر این نهاد توسط «حسن موحدیان» و یا «مهدی ناصحی» آغاز شد که خبرنگاران تا زمان رفع این چالش از صحن علنی به بیرون جلسه هدایت شدند.

یک صندلی برای ۲ رییس

این نشست شورای اسلامی مشهد صبح دوشنبه در شرایطی آغاز شد که دیشب ۱۱ نفر از ۱۵ عضو این شورا در نشستی «مهدی ناصحی» را به عنوان رییس جدید شورا انتخاب کرده بودند.

سابقه این موضوع به حدود ۲ هفته قبل برمی گردد که ۹ نفر از اعضای شورا به بی‌کفایتی "موحدیان" برای ریاست شورا رای داده و وی را برکنار کرده بودند و نشست علنی هفته گذشته نیز با حضور نایب رییس شورا و در غیاب رییس معزول اداره شده بود.

۲۷ آبان ماه نامه ای از سازمان بازرسی کل خراسان رضوی خطاب به حسن موحدیان به عنوان رییس شورای شهر مشهد ارسال و رسانه ای شد که در این نامه اقدام اعضای شورای شهر در انتخاب رییس جدید فاقد وجاهت قانونی اعلام شده بود.

در این نامه آمده است: «گزارش واصله از طریق سامانه گزارشگران فساد سازمان بازرسی کل کشور، بیانگر آن است که برخی از اعضای آن شورا بر اساس ماده ۸ آیین نامه داخلی مصوب خود، تصمیم به تغییر در ترکیب اعضای هیات رییسه شورا قبل از انقضای مدت قانونی و بدون ارسال این مصوبه به هیات تطبیق مصوبات دارند.

در این خصوص صرف نظر از آنکه هیات وزیران برای همه شوراهای اسلامی شهرها آیین نامه داخلی واحد تدوین و ابلاغ کرده و رای شماره ۱۵۷ مورخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ هیات عمومی دیوان عدالت اداری نیز دلالت بر ابطال آیین نامه داخلی مصوب یکی از شهرهای کشور به جهت خروج از حدود اختیارات شورای مذکور دارد، لازم به تذکر است مستند به ماده ۹۰ قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، مصوبات کلیه شوراهای موضوع این قانون در صورتی که پس از ۲ هفته از تاریخ ابلاغ مورد اعتراض هیات تطبیق مصوبات شوراهای اسلامی کشور با قوانین قرار نگیرد، لازم الاجرا است که این موضوع دلالت بر الزام به ارسال کلیه مصوبات دارد در غیر این صورت تصمیم مذکور فاقد اعتبار و وجاهت خواهد بود».

موحدیان، امروز با استناد به همین نامه در نشست علنی شورا به عنوان رییس حاضر شد، از سوی دیگر ناصحی نیز به عنوان رییس منتخب اعضا در این نشست حضور یافته بود و قبل از شروع جلسه علنی هر ۲ نفر به سمت صندلی ریاست در حرکت بودند و برخی از اعضا از موحدیان می خواستند که به تصمیم اعضای شورا احترام بگذارد و از نشستن روی صندلی ریاست خودداری کند.

از آنجا که هیچ یک از این ۲ نفر حاضر به انصراف از نشستن بر صندلی ریاست نبودند، همه خبرنگاران و حاضران این نشست به بیرون از صحن هدایت شدند و پس از حدود ۱۰ دقیقه که در سالن صحن علنی باز و ورود افراد آزاد شد، موحدیان بر صندلی ریاست تکیه زده بود.

 

نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار