کد خبر: ۱۰۸۴۲۹
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۵
آب شرب شهر سودجان که اخیرا دچار کدورت بالا شده بود و باعث شده بود آبرسانی سیار به مردم این منطقه صورت گیرد، اکنون به حالت نرمال برگشته است.
کدورت بالای آب شرب

به گزارش آرانیوز از شهرکرد، چهارمحال و بختیاری سرچشمه 3رود بزرگ کارون، زاینده رود و دز است و چشمه‌های فراوانی نیز در آن وجود دارد اما با این حال تامین آب پایدار و سالم یکی از دغدغه‌های جدی مردم و مسئولان این استان است، به طوری که در فصول مختلف سال ما شاهد وجود مشکلات جدی در آبرسانی به مردم مناطق مختلف استان هستیم.

 در هفته اخیر نیز شاهد بروز کدورت آب شهر "سودجان" بودیم به طوری که آب شرب منبع تامین آب از مدار خارج و آبرسانی سیار برای مردم این شهر انجام شد. این مشکل به دلیل این بود که منبع تامین آب مردم سودجان مستقیم از رودخانه زاینده‌رود است و با بالا رفتن کدورت آب رودخانه در مواقع  بارش یا شرایط دیگر مردم با مشکل تامین آب مواجه می‌شوند که باید چاره‌ای اندیشید تا مشکل تامین آب پایدار و سالم برای این شهر حل شود.

 فرشاد متقی در گفت‌وگو با خبرنگار آرانیوز در شهرکرد اظهار داشت در شهر سودجان یک پکیج تصفیه آب وجود دارد که آب رودخانه زاینده‌رود در آنجا تصفیه و سپس به دست مردم می‌رسد.

مدیر روابط عمومی آبفا چهارمحال و بختیاری گفت وقتی کدورت آب رودخانه بالا می‌رود پکیج از مدار خارج می‌شود، اخیرا چون کدورت آب رودخانه بالا رفته بود  ما پکیج را از مدار خارج کردیم و از منابع آب محلی و آبرسانی سیار برای شهر سودجان استفاده کردیم.

وی افزود: به همین دلیل محلات بالای شهر سودجان دچار افت فشار و قطعی آب شده بود در حال حاضر مشکل حل شده و آب پایدار،سالم و بدون کدورت در اختیار مردم هست و مرکز بهداشت هم از آب نمونه گیری کرده و هیچ گونه کدورت و آلودگی در آب مشاهده نمی‌شود.

متقی عنوان کرد: تامین آب پایدار و سالم جز برنامه‌های شرکت آبفاست، مطالعات در حال انجام است تا در مواقع بحران و زمانی که آب رودخانه زاینده‌رود  کدر می‌شود برای شهر سودجان از چشمه‌های محلی و منابع موجود آن منطقه آب مورد نیاز مردم تامین شود.

به گزارش آرانیوز، رودخانه‌ها یا منابع دیگری مانند چشمه‌ها که برای تامین آب شرب در برخی مناطق استان چهارمحال و بختیاری در نظر گرفته شده است، در بعضی اوقات با بارش‌ باران و یا مشکلات دیگر، گل‌آلود شده و به دلیل نبود تصفیه‌خانه‌ای که بتوان کدورت آب را کاهش دهد، منبع آب از مدار خارج می‌شود.

اما چرا برای تامین آب در شهرها و روستاهای مختلف استان فکری نشده است تا کدورت آب را کاهش داده و آب شرب سالم و پایدار را به دست مردم برساند؟ این سوال مهم البته ریشه‌ای طولانی دارد که لازم است مشکلات مربوطه مرتفع شود.

 

 
نظرشما
آخرین اخبار