کد خبر: ۱۰۸۶۷۰
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۶
معاون وزیر ورزش با اشاره به غفلت جوانان از حقیقت ازدواج، عمده چالش‌های زوجین در سال‌های نخست زندگی را ناشی از فردگرایی به جای تکلیف گرایی دانست.
علت چالش‌های زوجین از زبان معاون وزیر ورزش

به گزارش آرانیوز از مشهد، وحید یامین‌پور معاون وزارت ورزش و جوانان امروز در آیین اختتامیه جشنواره ملی زوج مانا در هتل فدک مشهد اظهار داشت: در جامعه امروز جوانان با غفلت از تعریف و معنای حقیقی ازدواج، اغلب به دنبال تطمیع و افزایش لذت‌های فردی خود در ازدواج هستند و بسیاری از مسائل و چالش‌های خانواده‌های نوپا یا علت اجتناب از ازدواج نیز ناشی از همین طرز تفکر است.

وی افزود: این در حالی است که ازدواج مقوله‌ای همراه با تعهد و تکلیف است و بدون ایثار، الفت و محبت نمی‌توان آن را پایدار نگاه داشت؛ ازدواج عرصه‌ گذاشت‌ها است نه برداشت‌ها بنابراین حتی عدالت در آن اصالت ندارد و تنها در موارد اضطرار می‌توان به عدالت رجوع کرد.

معاون وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه ازدواج، معامله نیست و بدون ایثار و بخشش نمی‌توان بنیان یک خانواده را پایدار نگه داشت، تصریح کرد: بر این اساس هیچ زوجیت و بنیان خانواده ای، مانا نیست مگر آنکه زوجین چشم پوشی از لذت ها و منافع فردی را را به جان خریده باشند و بتوانند از خود عبور کرده و منافع خانواده را بر منفعت‌های شخصی ترجیح دهند.

یامین پور همچنین ضمن مقایسه وضعیت تشکیل خانواده و پایداری آن در ایران و سایر کشورها گفت: خوشبختانه در کشور ما برخلاف سایر نقاط جهان هنوز خانواده زنده است، تنفس می‌کند و نجات بخش فرهنگ و سنت اصیل اسلامی ایرانی است که امیدواریم این امر منسجمتر شود و فرزندان خوبی در دامان خانواده های مانا پرورش یابند.

وی همچنین به ازدواج خود در دوران دانشجویی و چالش‌های آن اشاره کرد و افزود: ازدواج در این دوران همراه با مشکلات و کمبودهایی است که به لطف خداوند و همراهی همسران با یکدیگر قابل رفع است.

عبدالحسین کلانتری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم بر عزم جدی دولت سیزدهم نسبت به ازدواج جوانان تأکید کرد و اظهار داشت: اولویت‌ دولت در مسائل اجتماعی و فرهنگی جامعه قطعا مسئله ازدواج است چرا که معتقدیم ازدواج می‌تواند بسیاری از مسائل دیگر را در جامعه حل کند و اقدام به گسترش خوابگاه‌های دانشجویی متاهلی در همین راستا صورت گرفته است.

کلانتری با اشاره به عزم جدی دولت سیزدهم در حل مشکلات جوانان به ویژه در زمینه ازدواج گفت: معتقدیم ازدواج می‌تواند بسیاری از مسائل دیگر را در جامعه حل کند و اقدام به گسترش خوابگاه‌های دانشجویی متاهلی در همین راستا صورت گرفته است.

مریم اردبیلی، مدیر کل امور بانوان شهرداری تهران نیز در این مراسم از زنان به عنوان کنشگران اصلی در عرصه خانواده و اجتماع یاد کرد و افزود: هنر بانوان کشور ما  این است که تار و پود رسالت خانوادگی و اجتماعی خود را چنان ماهرانه در هم می پیچند که خللی در هیچ یک از این حوزه ها ایجاد نشود.

وی با بیان اینکه خانواده، جایگاه محوری در رشد و تعالی اعضای خود دارد و بخشی لاینفک از وجود افراد به شمار می‌رود، تصریح کرد: هیچ نهادی ارزشمندتر از نهاد مقدس خانواده نیست و جوانانی که بین ازدواج و قعالیت های اجتماعی تردید دارند، بدانند این دو در یک راستا بوده و با درایت و برنامه‌ریزی  می‌توان به هر دو پرداخت.

 

 
نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار