کد خبر: ۱۰۸۷۰۵
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۸
یک کارشناس ضمن تاکید بر رعایت عدالت مالیاتی، اظهار کرد: تجدیدنظر در میزان معافیت حقوق در لایحه بودجه ۱۴۰۳ اقدام مناسب و به جایی بود.

تجدیدنظر معافیت مالیاتی در لایحه بودجه به جا بود

به گزارش آرانیوز،،حسن محتشم اظهار کرد: بحث اخذ مالیات یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر در اداره کشورها بوده و هست. کشورهای توسعه‌یافته در اخذ مالیات جدیت نشان می‌دهند و در ضرایب بالایی از مردم مالیات می‌گیرند. اما به دلیل اینکه مردم می‌بینند این منابع به شکل صحیح و اصولی هزینه می شود از پرداخت مالیات ناراضی نیستند.

وی افزود: عدالت مالیاتی باید در میزان دریافت، بخش‌های دربرگیرنده و هزینه‌کرد رعایت شود. ساز و کار این موضوعات باید مشخص باشد. در برخی موارد از شرکت‌ها، گروه‌ها و افراد که درآمدهای بالایی دارند مالیات گرفته نمی‌شود یا بسیار اندک دریافت می‌شود. از طرف دیگر شرکت‌های کوچک، کارمندان و کارگران به نسبت درآمدشان بعضا دچار فشار مالیاتی هستند.

مالیات مسکن تاثیری بر کنترل این بخش ندارد

این کارشناس با اشاره به موضوع مالیات خانه‌های خالی و خانه‌های لوکس گفت: دولت می‌گوید که این مالیات‌ها برای ساماندهی بازار مسکن استفاده خواهد شد. اما تاثیر این نوع مالیات برای کنترل بازار مسکن بسیار اندک است. همچنین هنوز ساز و کار این پایه مالیاتی مشخص نیست.

به گفته محتشم، درآمدهای دولت شامل مالیات و صادرات نفت باید صرف توسعه کشور و امور زیربنایی شود. نه اینکه به فربه شدن دولت و تشدید بروکراسی پیچیده اداری بیانجامد. دولت باید به سمت کوچک‌تر شدن برود و از هزینه‌های سنگین خود بکاهد. در کشورهای توسعه یافته نسبت کارمندان دولت به جمعیت کشورها بسیار اندک است و عمده کارها را بخش خصوصی انجام می‌دهد.

این کارشناس با بیان اینکه زمانی می‌توان از مردم مالیات دریافت کرد که درآمد داشته باشند، گفت: در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ حقوق تا ۱۰ میلیون تومان از مالیات معاف بود که با اقدام درستیدر اصلاحیه بودجه قرار شده میزان معافیت ها افزایش یابد که باتوجه به هزینه‌های زندگی تجدیدنظر مناسب و به جایی بود.

وی درباره تعیین مالیات برای خودروهای بالای سه میلیارد تومان بیان کرد: از ابتدای سال ۱۳۹۷ تاکنون قیمت دلار حدودا ۱۳ برابر شده و قیمت خودرو نیز تقریبا به همین میزان افزایش یافته است. در واقع از محل کاهش ارزش پول ملی، خودرو گران شده است. از طرف دیگر با دلار ۵۰ هزار تومانی، قیمت جهانی برخی از خودروهای خارجی که در ایران استفاده می شود یک سوم تا یک پنجم ایران است. از محل ممنوعیت واردات، تعرفه گمرکی، تورم و انحصاری که برای خودروسازان داخلی ایجاد شده، خودرو خارجی گران شده است. بنابراین شاید نتوان برای خودرو خارجی سه میلیارد تومانی که در کشورهای دیگر خودرو معمولی محسوب می‌شود عبارت لوکس را به کار برد.

به گزارش آرانیوز،،محتشم تصریح کرد: به طور کلی در اعمال سیاست‌های مالیاتی بودجه ۱۴۰۳ باید رضایت مالیات دهنده، میزان مالیات، بخش‌های دربرگیرنده و هزینه این منابع مدنظر قرار گیرد. هزینه‌کرد مالیات نیز باید در جهت رفاه شهروندی، توسعه زیرساخت‌ها و عمران و آبادانی کشور باشد.

 
نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار