کد خبر: ۱۰۸۸۴۲
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۵
ششمین همایش ملی باستان‌شناسی ایران ۱۶ و ۱۷ آبان ماه سال ۱۴۰۳ در دانشگاه بیرجند برگزار می‌‌شود.
دانشگاه بیرجند میزبان ششمین همایش ملی باستان‌شناسی ایران

به گزارش آرانیوز  از بیرجند به نقل از روابط عمومی دانشگاه بیرجند، مبادلات علمی جدید و تبادل تجربیات، بیان چالش‌ها و ارائه راهبردها و راه‌کارهای نوین به ویژه میان‌دانشی و بهره‌برداری از نتایج پژوهش‌ها در زمینه‌های گوناگون دانش، نخستین هدف علمی «همایش ملی باستان‌شناسی ایران» است.

تاکنون سه مرحله از این همایش به همت گروه باستان‌شناسی دانشکده هنر دانشگاه بیرجند با همکاری دانشگاه‌ها، مراکز و مؤسسات علمی، آموزشی و پژوهشی کشور برگزار شده است.

برگزاری ششمین همایش ملی باستان‌شناسی ایران عاملی مؤثر در به‌روزرسانی دانش و مبادله تجارب بین دانش‌آموختگان، پژوهش‌گران و فارغ‌التحصیلان و دانشجویان این رشته‌ با علوم مرتبط است.

 تغییرات پیاپی و فزاینده‌ علوم در دنیای معاصر و اتخاذ و ایجاد رهیافت‌های جدید در ارائه و استفاده از الگوهای آموزشی و پژوهشی در عرصه‌ دانش(اعم از میدانی و آزمایشگاهی)، عامل اصلی پیشرفت و توسعه علم در زمینه‌های گوناگون دانش و تکنولوژی است.

ششمین همایش ملی باستان‌شناسی ایران، قصد دارد با نگاهی به گذشته و در نظر گرفتن چشم‌انداز آینده‌ی علم باستان‌شناسی، شرایطی مفید و پویا ایجاد کرده و ضرورت رشد و توسعه عرصه میان‌دانشی را به‌خصوص در اخذ و اقتباس دانش و تکنولوژی‌های جدید و استفاده بهینه از آن‌ها را به انجام رسانده و به برهم‌کنش‌های دانشی، اندیشه‌ای، آموزشی و پژوهشی پژوهش‌گران و اندیشمندان باستان‌شناسی و علوم مرتبط توجه ویژه‌ای داشته باشد. به صراحت باید بیان داشت علم و رشته‌ باستان‌شناسی با کوشش پیشکسوتان و تلاش دانش‌آموختگان و متولیان آن، جایگاه اصلی خود را در بین دیگر دانش‌های تخصصی کسب کرده است. 

باستان‌شناسی دوران پیش از تاریخ، باستان‌شناسی دوران تاریخی، باستان‌شناسی دوران اسلامی، باستان‌شناسی و علوم میان رشته‌ای محورهای اصلی این همایش را شامل می‌شوند.

از ابتدای آذرماه 1402 لغایت 10 بهمن 1402 مهلت ثبت نام در این همایش است.  آخرین مهلت ارسال مقالات به این همایش اول آبان ماه 1403 است. ششمین همایش ملی باستان‌شناسی ایران در دانشکده هنر دانشگاه بیرجند برگزار خواهد شد. سامان فرزین، دبیر علمی همایش و حسین کوهستانی، دبیر اجرایی این همایش است.

پژوهشکده باستان‌شناسی کشور، بنیاد ملی نخبگان خراسان جنوبی، دانشگاه هنر اسلامی تبریز، دانشگاه مازندران، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، دانشگاه هنر اصفهان، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، انجمن علمی باستان‌شناسی ایران و مؤسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران به عنوان حامیان این همایش در کنار دانشگاه بیرجند این همایش ملی را برگزار خواهند کرد.

 
نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار