کد خبر: ۱۰۸۹۵۱
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۲
مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه گفت: ۱۲۶۰ هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد در شهر کرمانشاه وجود دارد که ۳۰۰ هکتار آن در بافت تاریخی قرار دارد.
۱۲۶۰ هکتار بافت فرسوده در کرمانشاه وجود دارد

رامین الماسی در گفت‌وگو با آرانیوز در کرمانشاه، با بیان اینکه حاشیه‌نشینی و سکونتگاه‌های غیررسمی به یک باره ایجاد نشده و بخشی به دلیل عدم توجه به ساختارهای درست شهری است، اظهار داشت: وقتی نیازهای مردم به صورت دقیق مورد توجه قرار نگیرد در جاهایی ظهور و بروز پیدا می‌کند و این اتفاق در سکونتگاه‌های غیررسمی رخ داده است.

وی گفت: امروز در کرمانشاه با مناطقی مواجه هستیم که به صورت غیررسمی ایجاد می‌شوند و درخواست دارند به شهر الحاق شوند و گاهی نیز الحاق شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه، افزود: نیاز امروز مردم به مسکن باید پاسخ درخور داشته باشد که در این صورت بخشی از مشکلات حاشیه‌نشینی رفع می‌شود و باید برای افراد ساکن در این مناطق نیز چاره‌اندیشی شود و دولت باید بسترساز رفع این مشکلات باشد.

الماسی با بیان اینکه شهرک کرناچی جزو مناطق حاشیه‌ای است که به شهر الحاق شده، اما جزو مناطق فرسوده و ناکارآمد نیست، گفت: در تلاش هستیم این شهرک به همراه چهار منطقه دیگر را جزو مناطق فرسوده و ناکارآمد تعریف کنیم که در این صورت با قیر رایگان می‌توان معابر آن را آسفالت و از دیگر مزیای آن استفاده کرد.

وی افزود: با قراردادن این مناطق جزو مناطق حاشیه و ناکارآمد سیاست‌های شهرسازانه در آن‌ها اجرا و املاک محدوده ارزشمند می‌شوند، افزود: با این اقدام مالکان می‌توانند از 50 تا 100 درصد تخفیف پروانه برای بازسازی استفاده کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه بیان کرد: 1260 هکتار محدوده بافت فرسوده در شهر کرمانشاه وجود دارد که 300 هکتار آن بافت تاریخی است و مابقی به علاوه محدوده‌های جدید از مشوق‌های شهرسازانه از جمله تراکم برخوردار می‌شوند و دو طبقه تراکم تشویقی دریافت می‌کنند.

الماسی با بیان اینکه سیاست امروز این است که تمام جوانب شهری شامل حاشیه و بافت فرسوده مرکز شهر با هم رشد کنند گفت: سیاست تشویقی شهرسازانه تاکنون اجرا نشده و برای اجرای آن شهرداری نقش تأثیرگذاری دارد.

وی افزود: ایجاد معبر شرقی غربی شهر کرمانشاه توسط شهرداری در حال اجرا است که می‌تواند بخش‌هایی از مناطق حاشیه‌ای را به هم متصل کند و عبور و مرور انجام شود، از طرفی 2000 تن قیر برای این محدوده دریافت و اراضی اطراف نیز تملک شده است.

 

 
نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار