کد خبر: ۱۰۸۹۵۲
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۴
کارشناس مسئول امور تجارت خارجی صنعت معدن و تجارت استان بوشهر از عضویت ۳۸۵ هزار نفر در تعاونی‌های مرزنشینان استان خبر داد و گفت: معافیت کالای وارداتی از طریق تعاونی مرزنشینان استان بوشهر به ازای هر نفر از ۳۰۰ به ۶۰۰ دلار افزایش یافته است.
افزایش ۲ برابری سهمیه ارز و معافیت کالای وارداتی از تعاونی مرزنشینان استان بوشهر

اختر وفایی در گفت‌وگو با آرانیوز در بوشهر با بیان اینکه از سال 1400 با بروزرسانی سامانه مبادلات مرزی و یکپارچه مرزنشینان در وزارت صمت عملیات آموزش شرکت‌های تعاونی مرزنشینان، بخشداری‌ها و فرمانداری‌ها آغاز شد اظهار داشت: در این راستا وزارت کشور ضمن آموزش بخشداری‌ها و فرمانداری‌ها، ثبت‌نام مرزنشینان و نقاطی که به‌عنوان نقطه مرزی شناخته شده بود برای عضویت در تعاونی مرزنشینان در دستور کار قرار داد. بر اساس ثبت‌نام و برآورد انجام شده در استان بوشهر 385 هزار نفر مشمول عضویت در تعاونی و امتیازات مرزنشینان شدند.

وی با بیان اینکه برای سال 1401 به ازای هر نفر مرزنشین ساکن در منطقه عادی مرزی استان بوشهر واردات کالای اساسی به ارزش 150 دلار در قبال صادرات تخصیص یافت گفت: در این سال برای هر مرزنشین ساکن در منطقه محروم مرزی استان بوشهر 300 دلار سهمیه معافیت ارزی حقوق ورودی گمرکی از دولت مصوب و به تعاونی مرزنشینان ابلاغ شد.

کارشناس مسئول امور تجارت خارجی صنعت معدن و تجارت استان بوشهر مناطق مرزی عادی و محروم را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: هر شخص عضو شرکت تعاونی مرزنشینان در این مناطق بر اساس سکونت آنان معافیت ارزی حقوق به آنان تعلق می‌گیرد. امسال 385 هزار نفر ساکن در مناطق مرزی استان بوشهر برای سکونتگاه عادی 300 دلار و مناطق محروم 600 دلار سهمیه ارزی معافیت از حقوق ورودی گمرکی برای آنان تصویب شده است.

وی با اشاره به فعالیت در عرصه ارز مصوب برای فعالیت تعاونی مرزنشینان در صادرات و واردات کالا خاطرنشان کرد: شرکت‌های تعاونی مرزنشینان استان بوشهر باید از ساکنان نقاط مرزی عادی و محروم برای عضویت در این تعاونی‌های ثبت‌نام کنند و با توجه به سهمیه ارزی تخصیصی آنان که به‌صورت الکترونیکی اعلام می‌شود نسبت به صادرات کالا به کشورهای هدف اقدام کنند و با همان ارز تخصیصی حاصل از صادرات کالای به فروش رفته کالاهایی برای توزیع بین مرزنشینان عضو تعاونی مرزی از آن کشور به بنادر مختلف استان بوشهر وارد می‌کنند.

کارشناس مسئول امور تجارت خارجی صنعت معدن و تجارت استان بوشهر بیان کرد: در زمان ترخیص کالای وارداتی مرزی از گمرک به میزان سهمیه دلاری مصوب شده برای مواد خوراکی 100 درصد و برای سایر کالاها 50 درصد از پرداخت حقوق گمرکی معاف هستند. اگر فردی جدیداً بخواهد عضو شرکت تعاونی مرزی استان بوشهر شود و از امتیاز این ظرفیت استفاده کند باید با مراجعه به بخش‌داری محل سکونت و ثبت‌نام در سامانه تعاونی و یکپارچه تعاونی مرزنشینان نسبت به عضویت اقدام کنند.

 

 
نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار