کد خبر: ۱۰۸۹۶۰
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۹
استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به بحث حمل و نقل جنوب استان گفت: با وجود بدهکاری‌هایی که در بخش راه و حمل و نقل وجود دارد اما به سرعت کار پیش می‌رود و امیدواریم تا سال آینده راه‌آهن چابهار راه‌اندازی شود.

استاندار سیستان و بلوچستان: امیدواریم راه‌آهن چابهار تا سال آینده راه‌اندازی شود

به گزارش آرانیوز از چابهار، محمد کرمی در حاشیه بازدید از مجتمع فولاد مکران اظهار داشت: سیستان و بلوچستان در زمینه‌های مختلف، استانی برخوردار است و ظرفیت‌های زیادی در آن وجود دارد.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به ظرفیت‌های بی‌نظیر سواحل مکران، گفت: علاوه بر بحث تجارت و ترانزیت کالا، باید از خود آب دریا گرفته تا موجوداتی که در دریا زندگی می‌کنند، ثروتی عظیم برای کشور تولید شود بنابراین تلاش می‌کنیم از همه ظرفیت‌های بی‌نظیر سواحل مکران به خوبی استفاده شود.

وی ادامه داد: در سیستان و بلوچستان معادن زیادی از جمله معادن مس، طلا، منیزیم و ... وجود دارد، بخش‌های زیادی صنایع فرآوری آنها شروع شده و مابقی هم به زودی شروع به کار خواهند کرد، امیدواریم از ثروتی که خداوند به این استان عطا کرده مردم به خوبی بهره‌مند شوند.

استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: همسایگی با کشورهای مختلف یک ظرفیت برای استان به شمار می‌رود که تجارت با این کشورها یک بحث مهم است از این رو باید ارتباطات مشترک انجام شود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه آبخیزداری این منطقه باید تقویت شود، عنوان کرد: در واقع این منطقه مشکل آبی ندارد، در حال حاضر آب به سمت دریا رها و سپس می‌خواهیم آب دریا را شیرین برگردانیم که این امر هزینه زیاد دربر دارد، در حال حاضر روش‌های زیادی برای نگهداشت آب و استفاده از این ظرفیت طراحی شده است.

کرمی ادامه داد: اوایل بارندگی 50 میلیون مترمکعب آب پشت سد جمع شد که این یک ظرفیت عالی برای این منطقه به شمار می‌رود، اما قبل از احداث سد به دلیل اینکه آب به سمت دریا می‌رفت کسی متوجه این نعمت و ظرفیت خدادادی نبود بنابراین موضوع آب قابل تامین است اما باید روی آن کار شود.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در حوزه برق با توجه به اینکه مصرف برق در این منطقه بالا و صنایع نیازمند برق است، کمک می‌شود یک نیروگاه 100 یا 70 مگاواتی در این مکان احداث شود. در حال حاضر فولاد مبارکه درخواست کرده در میل نادر نیروگاه بادی ایجاد کند و برق به شبکه بدهد و آنجا تحویل بگیرد.

وی با اشاره به اینکه نیروگاه 50 مگاواتی که در میل نادر راه اندازی شده با کمترین هزینه بالاترین تولید را دارد، اظهار کرد: بر‌اساس گزارش نیروگاه‌های بادی کشور در این منطقه بالاترین راندمان را داشته که این امر برای استان بسیار کمک کننده به شمار می‌رود.

کرمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود 20 هزار پنل خورشیدی در استان وجود دارد که بخشی از آن روی خانه‌ها و بخشی روی مزرعه‌هایی که ایجاد شده احداث شده و این امر یک ظرفیت به شمار می‌رود چرا که بالاترین میزان پنل خورشیدی در این استان ایجاد شده است.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به بحث حمل و نقل جنوب استان گفت: با وجود بدهکاری‌هایی که در بخش راه و حمل و نقل وجود دارد اما به سرعت کار پیش می‌رود و امیدواریم تا سال آینده راه‌آهن چابهار راه‌اندازی شود.

 

 
نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار