کد خبر: ۱۱۰۰۷۴
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۴
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان همدان گفت: نزیک به یک دهه است که در بحث تملک اراضی برای ایجاد شهرک صنعتی مشکل وجود داشت، اما امسال نزدیک به ۳۵۰ هکتار عرصه صنعتی در قالب دو ناحیه صنعتی به استان اضافه می‌شود.
۳۵۰ هکتار عرصه صنعتی به استان همدان اضافه می‌شود

مصطفی حقیقی در گفت‌وگو با آرانیوز در  همدان، با بیان نزدیک به یک دهه است که تملک اراضی برای ایجاد شهرک صنعتی مشکل وجود داشت، اما امسال به واسطه همتی که در استان بود و همراهی وزارت صمت نزدیک به 350 هکتار عرصه صنعتی در قالب دو ناحیه صنعتی به استان اضافه خواهد شد، اظهار داشت: از این 350 هکتار که به ناحیه صنعتی استان اضافه می‌شود، بخشی شامل بزرگترین شهرک صنفی کشور خواهد بود. همدان اولین استانی است که شهرک صنفی ایجاد کرده است. دومین شهرک صنفی کشور «شهرک صنفی و صنعتی بوعلی 4» نیز در همدان همزمان با ایام‌الله دهه فجر کلنگ‌زنی خواهد شد که نام شهرک بوعلی یک الی چهار نشان از رشد صنعت و توسعه اقتصادی استان دارد.

وی در خصوص تأمین برق در شهرک های صنعتی گفت: نزدیک به 200 مگابایت برق طی دو سال تأمین شده است که این میانگین برای سنوات گذشته سالانه 7 مگابایت بوده و اصلاً قابل مقایسه با اتفاقی که طی دو سال اخیر رقم خورده نیست.

  120 هکتار از اراضی منطقه ویژه جهان آباد آماده واگذاری است 

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان همدان در خصوص بحث منطقه اقتصادی جهان‌آباد اشاره کرد: بعد از مدتی که برخی از پروژه‌ها مسکوت باقی مانده بود در سال جاری 120 هکتار از اراضی از این منطقه ویژه با أخذ تمامی مجوزها آماده واگذاری شده است و در آستانه أخذ پروانه بهره‌برداری هستیم.

حقیقی با تکذیب فاقد مجوز بودن منطقه ویژه جهان‌آباد، خاطر نشان کرد: منطقه ویژه جهان آباد یکی از پتانسیل‌های اقتصادی است که با توجه به جذابیت‌های ذاتی منطقه وجود راه آهن،کریدور مواصلاتی غرب کشور که در کنار این عرصه قرار گرفته است و معافیت‌های گمرکی که منطقه ویژه دارد می‌تواند آورده مناسبی را به لحاظ جذب سرمایه‌گذار داشته باشد.

به گفته وی، در حال حاضر 5 گروه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در دستور کار داریم تا بتوانند در منطقه ویژه مستقر شوند.

 پهنه‌هایی به منظور ایجاد زیرساخت های عمومی به صورت رایگان در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد 

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان همدان با اشاره به اینکه بعد از سال 1364 که سازمان صنایع کوچک به این شکل قوام گرفت در هزینه‌های محاسباتی که دولت برای ایجاد زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی انجام می‌دهد هزینه‌هایی برای ایجاد زیرساخت‌های رفاهی در نظر گرفته نشده است، افزود: در چند سال اخیر بحث کیفی‌سازی شهرک‌ها و ایجاد زیرساخت‌ها مطرح شده است که در حال حاضر در حدود محاسباتی احداث مساجد در نظر گرفته می شود.

فسخ 62 قرارداد واگذاری زمین در شهرک صنعتی کردستان/ بازپس‌گیری زمین از افراد خاص استانداری

حقیقی اظهار داشت: برای ساخت مسجد در محدوده شهرک‌های صنعتی دولت زمینی رایگانی را برای احداث در اختیار شهرک قرار می‌دهد، اما درخصوص بحث ساخت آن ساکنان شهرک با سرمایه‌گذاری اقدام به ساخت مسجد یا حسینیه می‌کنند.

وی در خصوص ساخت سرویس‌های بهداشتی گفت: در شهرک‌ها این خدمات ایجاد می‌شود، اما در مورد استراحتگاه و بخش‌های خدماتی این آمادگی وجود دارد که شرکت شهرک‌های صنعتی پهنه‌هایی را به عنوان پهنه‌های خدماتی شهرک در نظر می‌گیرد و ما آمادگی این را داریم که در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهیم تا امکانات مد نظر خود را ایجاد کنند. با توجه به اینکه شهرک‌های صنفی و صنعتی رشد پیدا کرده است این موضوع جزو خدماتی است که در برخی از شهرک‌ها رخ می‌دهد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان همدان اشاره کرد: ادبیات جدیدی به شهرک‌های صنعتی در حال اضافه شدن است در گذشته عمده تفکر مجموعه سازمان صنایع کوچک و وزارت صنعت به این صورت بود که خدمات فقط در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد و بحث ایجاد امکانات زیربنایی برای تولید بود، اما امروزه در بحث کیفی‌سازی شهرک‌ها به سمتی رفته‌ایم که از بحث کمیت‌ها که در استان به حد نصاب مقبولی دارد به کیفی‌سازی شهرک ها فکر می‌کنیم، به طور مثال در شهرک صنفی و صنعتی بوعلی 2 فضایی را برای احداث مسجد در نظر گرفته شده بود که زمین آن تقدیم هیئت امنا خواهد شد و در شهرک صنعتی بوعلی نیز زمین مناسبی را برای احداث مسجد و فضای خدماتی در اختیار شهرک قرار می‌دهیم.

حقیقی افزود: بحث شهرک صنعتی لالجین و مابقی شهرک های صنعتی استان که حدنصاب واگذاری‌ها به خوبی پیش رفته است و تقریباً جزو شهرک‌های بهره‌بردار تمام شده از لحاظ واگذاری، اراضی در اختیار دولت به حساب می‌آیند به سمتی پیش می‌رویم که فضاهایی را به صورت رایگان در اختیار مجموعه شرکت خدماتی یا هر سرمایه‌گذاری که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در حوزه خدمات است قرار دهیم.

نظرشما
آخرین اخبار