کد خبر: ۱۱۰۳۰۸
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۳
دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه گفت: به منظور پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی، رفتارهای تبلیغاتی کاندیداها و عوامل اجرایی ستادهای آنها تحت رصد قرار خواهد گرفت.‌
رصد رفتار تبلیغاتی کاندیداها و عوامل اجرایی ستادها در کرمانشاه

به گزارش آرانیوز از کرمانشاه، حمیدرضا کریمی با اشاره به فاصله باقیمانده تا برگزاری انتخابات، اظهار داشت: امسال اصلاحاتی در قانون انتخابات در مجلس به تصویب رسید که یکی از آن‌ها شکل‌گیری ستادهای پیشگیری از جرایم حوزه انتخابات بود. 

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی متولی اجرای این بخش از قانون انتخابات در کشور است، افزود: به این منظور ستادهای پیشگیری از وقوع جرم انتخابات در دادگستری‌های استان و شهرستان‌ها شکل گرفته است. 

دادستان کرمانشاه عنوان کرد: در این ستادها پیشگیری از جرایم حوزه انتخاباتی در سه مرحله پیشگیری از جرایم و تخلفات پیش از انتخابات، تخلفات حین انتخابات و جرایم و تخلفات پس از برگزاری انتخابات خواهد بود.

وی با بیان اینکه عمده این جرایم مربوط به تبلیغات زودهنگام کاندیدها است گفت کرد: بخشی از این تبلیغات در فضای مجازی و تخریب نامزد‌های احتمالی است که این امور می‌تواند فضایی را فراهم کند که یک رقابت سالم را زیر سوال ببرد؛ از این جهت ما برای اینکه یک حضور پرشور همراه با صیانت از آرای مردم و عدالت انتخاباتی را بتوانیم به درستی تبیین کنیم ستاد‌ پیشگیری از جرائم انتخاباتی را در استان تشکیل داده‌ایم. 

کریمی خاطرنشان کرد: از زمان تشکیل این ستاد تاکنون هشت جلسه و 28 مصوبه استانی و 25 جلسه و 114 مصوبه در شهرستان‌ها داشته ایم که بیشترین جلسات و مصوبات را شهرستان دالاهو و کمترین را شهرستان صحنه داشته است. 

وی گفت: در این جلسات بر ظرفیت مهم بزرگان و متنفذین، اقدامات پیشگیرانه در خصوص خرید و فروش آرا، توجیه و ارشاد مسئولین در خودداری از طرفداری جناح خاص و انسجام و هماهنگی نهادهای امنیتی تأکید شده است.

دادستان کرمانشاه با بیان اینکه طبق قانون جدید انتخابات درمورد هزینه‌های تبلیغاتی کاندیداها باید شفافیت صورت گیرد افزود: بر اساس قانون کاندیدا موظف است شماره حساب بانکی خود را معرفی تا مورد رصد قرارگیرد و همچنین به موجب این قانون، در ستادهای انتخاباتی کاندیداها اگر تخلفی صورت گیرد و شرایطی باشد که به نوعی به عنوان جرم محسوب شود علاوه بر کسانی که مرتکب تخلف شده‌اند نامزد‌ها نیز دارای مسئولیت کیفری هستند.

وی با تأکید براینکه علاوه بر دستگاه قضایی سایر دستگاه‌ها نیز وظیفه پیشگیری از وقوع جرم در انتخابات را دارند، گفت: انتظار می‌رود هر یک از بخش‌ها به وظایف قانونی خود در انتخابات عمل کنند تا شاهد کمترین تخلفات در پیش، حین و پس از برگزاری انتخابات باشیم؛ باید متولیان مراقبت جدی داشته باشند برای اینکه اگر تخلفی انجام و برخورد قانونی هم با آن انجام شود آثار منفی ایجاد شده به راحتی از اذهان مردم پاک نخواهد شد.

کریمی به اهمیت انتخابات و مشارکت حداکثری مردم در آن اشاره کرد و افزود: یکی از افتخارات مهم جمهوری اسلامی، پایبندی به دموکراسی واقعی و راهبرد مردم سالاری دینی است. لذا اگر در دنیای امروز مراجعه به رای مردم و اصل دموکراسی، بیشتر تشریفاتی و اغلب به پوششی برای دستیابی به قدرت و ثروت شباهت دارد، اما در نظام برخاسته از انقلاب شکوهمند اسلامی و اراده ملت غیور ایران که مبتنی بر اصول و ارزشهای مکتبی و دینی است؛ مراجعه به رأی ملت، در محوری‌ترین موضوعات مرتبط با نظام و حاکمیت، یک آرمان و باوری عمیق و پشتوانه‌ای برای خدمت صادقانه فرزندان ملت تلقی می‌شود.

وی گفت: بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری، حضور در انتخابات یکی از مستحکم‌ترین وسیله‌هایی است که این ملت می‌تواند آن را مثل یک زره‌ی پولادین در مقابل خود و در مقابل حمله‌ دشمنان و سوءنیّت و بد دلیِ مستکبران و دخالت‌کنندگان نگه دارد. 

کریمی با بیان اینکه مشارکت در انتخابات زمینه افزایش وحدت، افزایش اعتماد مردم، بالا رفتن سلامت روانی جامعه، افزایش قدرت حل مشکلات کشور را فراهم می‌کند افزود: پشتوانه مردمی حاصل از مشارکت و افزایش مشروعیت و مقبولیت نظام، توان رایزنی های بین المللی سیاست خارجی در راستای تحقق منافع ملی کشور را به طور چشمگیری افزون تر می‌کند.

وی به برگزاری 39 مورد انتخابات در کشور طی چهار دهه گذشته اشاره کرد و گفت: طی این مدت به طور میانگین حدود 13 تا 14 ماه یک انتخابات در کشور برگزار شده که افتخاری بر تارک این نظام و اداره امور کشور با اتکا با آرای عمومی است.

 

نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار