کد خبر: ۱۱۰۳۲۹
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۶
با اینکه قیمت نفت در آخرین روز کاری بازارهای جهانی به 78.56 دلار کاهش یافت اما طی هفته گذشته حدود یک درصد افزایش یافت.

افزایش یک درصدی شاخص‌های نفتی در هفته گذشته

به گزارش آرانیوز، قیمت نفت در معاملات آخرین روز کاری بازارهای جهانی اندکی کاهش یافت اما به علت تنش‌های غرب آسیا و اختلال در تولید نفت که بر نگرانی در مورد اقتصاد چین و اقتصاد جهان چربید، یک هفته افزایشی را ثبت کرد.

هر بشکه نفت برنت با 54 سنت کاهش 78.56 دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با 67 سنت کاهش 73.41 دلار معامله شد.

متوسط قیمت نفت برنت طی هفته گذشته حدود 0.5 درصد و نفت خام آمریکا حدود یک درصد افزایش یافته است.

رشد اقتصادی ضعیف‌تر از انتظار چین در سه ماهه چهارم،  پیش‌بینی‌ تاثیر این کشور در  افزایش تقاضا و قیمت نفت در سال 2024 را با تردید مواجه کرده است.

باب یاگر، مدیر بخش انرژی در میزوبانک گفت: «بازار اوراق قرضه چین در هفته گذشته به کمترین رقم در 5 ماه گذشته افت کرد.»

از این‌رو احتمال کاهش تقاضا، قیمت نفت را در روز جمعه کاهش داد. از طرفی خطرهای ژئوپلتیکی در هفته گذشته، تاثیر افزایشی بر قیمت نفت داشت.

 در عین حال کاهش 30 درصد تولید نفت در آمریکا در داکوتای شمالی، سومین ایالت بزرگ تولیدکننده نفت این کشور به علت سرما و برودت هوا نیز مانع از کاهش بیشتر قیمت‌ها شده است. مقامات این ایالت می‌گویند، یک ماه زمان می‌برد تا میزان تولید به حالت عادی باز گردد.

شرکت بیکرهیوز، بزرگ‌ترین شرکت خدمات نفتی جهان اعلام کرد، بزرگ‌ترین تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا که به عنوان نشانه‌ای از تولید این کشور به شمار می‌رود، 2 دکل کاهش یافت و در این هفته به 497 دکل رسید.

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی تقاضا برای نفت در سال 2024 را افزایش داده است اما هنوز پیش‌بینی این سازمان نصف پیش‌بینی اوپک است.

این نهاد بین‌المللی همچنین اعلام کرده است که با برداشته شدن اختلالات قابل توجه در جریان نفت، بازار در سال 2024 به خوبی تامین خواهد شد.

پایان پیام/

نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار