کد خبر: ۱۱۱۷۹۱
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۲
گربه پالاس به عنوان نماد حیات وحش شهرستان تفت با حضور فرماندار، امام جمعه و جمعی از مسئولان این شهرستان معرفی شد.
گربه پالاس؛ نماد حیات وحش تفت شد

به گزارش آرانیوز از یزد، سید رضا نورانیان مدیرکل حفاظت محیط زیست یزد در آیین رونمایی از نماد حیات وحش شهرستان تفت ضمن تشکر از حضور اعضای شورای تامین شهرستان ، امام جمعه و فرماندار تفت و دیگر مسئولین شهرستان در محل پاسگاه محیط بانی بادگز و دیدار با محیط بانان منطقه پناهگاه حیات وحش شیرکوه، گفت:  وجود اقلیم و کوهستان شیرکوه در استا ن خشک و بیابانی موهبتی الهی است که این کوهستان سرمنشاء حیات برای استا ن است و خوشبختانه از لحاظ کیفیت گونه های جانوری در این اقلیم اکثر گونه های شاخص در استان وجود دارد ولیکن مشکل اصلی ما تراکم کم جمعیت هر گونه می باشد که این کار صیانت و حفاظت محیط زیست را سخت نموده است و محیط بانان با وجود نیرو اندک و تجهیزات کم ، ایثارگرانه در این حوزه حضور دارند و محیط زیست در این عرصه شهدا و جانبازان زیادی را تقدیم طبیعت کشور کرده است. 

نورانیان افزود: خوشبختانه طی مطالعات میدانی و گشت و کنترل منطقه محیط بانان موفق به ثبت تصاویری از این گونه نادر شدند که اکنون با توجه به اهمیت این گونه ، گربه پالاس  به عنوان نماد حیات وحش شهرستان تفت معرفی شد.  

 رئیس حفاظت محیط زیست تفت  یکی از تهدیدهای اساسی این گونه را سگ های ولگرد معرفی کرد و افزود: سگ‌ها به‌عنوان گونه جانوری مهاجم برای زیستگاه‌های طبیعی محسوب می‌شوند و گزارش‌های متعددی از حمله گروهی و کشتن گونه‌های شاخص گربه‌سانان از جمله یوز، پلنگ، کاراکال، سیاه‌گوش، گربه پالاس، گربه شنی، گربه جنگلی و گربه وحشی و سایر گونه‌ها توسط حملات گونه‌های مهاجم در محیط زیست کشور وجود دارد.

زارع خورمیزی خاطرنشان نمود:  به منظور دوستی بیشتر مردم با این گونه در خطر انقراض؛ و با تایید اداره کل حفاظت محیط زیست استان گربه پالاس به عنوان نماد حیات وحش تفت معرفی شد.

وی افزود: این گربه یکی از 8 نوع گربه‌سان ایران است که در معرض انقراض قرار دارد از نظر خصوصیات ظاهری بلندترین و متراکم‌ترین خز را در میان تمامی  گربه سانان دارد و حیوانی شدیدا منزوی و غیراجتماعی به شمار می‌رود و تک‌زی است و با احساس خطر نمودن، تولید مثل را حتی تا چند سال به تعویق می اندازد.

حجت‌الاسلام و المسلمین گلوردی امام جمعه تفت در این نشست با تقدیر از محیط بانان و تشکر از تلاش های جهادگونه آنان، عنوان نمودند: پروردگار عالم با تأکید بر اینکه نظام هستی براساس مصلحت و نیاز انسان ها آفریده شده است، آنها را از فساد و تخریب در این نظام به شدت نهی کرده است؛ زیرا که استفاده بی حساب و بی تعقل از منابع طبیعت و زیاده روی در بهره برداری از آن باعث تباهی و فتنه در زمین می شود. بنابراین، همگان موظفند برای حفظ طبیعت بکوشند.

امام جمعه تفت خاطر نشان نمودند:  اهمیت حفظ محیط زیست و نقش آن در زندگی بشر بر کسی پوشیده نیست در آیات قرآنی و روایات معصومین تأکید فراوانی بر اهتمام به محیط زیست و حفظ منابع طبیعی و استفاده درست و انتقال آنها به نسل های آینده بیان شده است.

در ادامه از نماد حیات وحش شهرستان با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست و مقامات شهرستان  رونمایی شد.

در این جلسه مدیر کل حفاظت محیط زیست نشان همیار محیط زیست را به فرماندار شهرستان تفت اهدا و همچنین از خبرنگار ویژه محیط زیست و محیط بانان که با تلاش شبانه روزی موفق به ثبت تصاویر و مشاهدات این گونه ارزشمند شده بودند با اهدای لوح سپاس تقدیر کرد.

 

 
نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار