کد خبر: ۱۱۲۱۴۵
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۲
استاد محمدصادق سیف، پدر خوش‌نویسی لرستان، پس از ۵۵ سال خلق نگاشته‌های گران‌سنگ درگذشت.
پدر خوش‌نویسی لرستان درگذشت

به گزارش آرانیوز از خرم‌آباد، محمدصادق سیف، از نخستین مؤسسان انجمن خوش‌نویسان لرستان، بیش از پنج دهه در بوستان و گلستان شعر و هنر خرامید و سرانجام روز گذشته در سن 88سالگی درگذشت.

او که با کلمه و حرف که آسمانی است سروکار داشت صدها شاگرد را با روح هنر خوش‌نویسی آشنا کرد تا این هنر آمیخته در روح و روان آدمی و تاریخ کهن لرستان ماندگار شود.

محمدصادق سیف، در سبک‌های خوش‌نویسی به‌ویژه در خطوط ثلث و نستعلیق سرآمد بود؛ مقام‌های موسیقی را می‌شناخت و نوازندۀ عود بود. در آیین اختتامیۀ پانزدهمین جشنوارۀ ملی خوشنویسی رضوی به‌ پاسداشت بیش از 50سال هنر خوش‌نویسی از استاد محمدصادق سیف تجلیل شد.

رضا نیازی، معاون هنری و‌ امور سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد لرستان، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت که محمدصادق سیف، پدر معنوی خوش‌نویسی این استان و مؤسس انجمن خوش‌نویسان خرم‌آباد بود که 50سال در عرصۀ هنر درخشید.

او اضافه کرد که استاد محمدصادق سیف، مقام‌ها و الحان موسیقی را می‌شناخت و بر دستگاه‌های موسیقی ایرانی، مقام‌های موسیقی عربی و لحن‌های قرآنی تسلط داشت.

معاون هنری و‌ امور سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد لرستان تأکید کرد که استاد محمدصادق سیف در خط ثلث نگاشته‌های گران‌سنگی را آفرید که برخی از این آثار در سنگ‌قبرهای قبرستان خضر خرم‌آباد ماندگار شده‌است.

نیازی گفت که جزئیات مراسم تشییع و خاکسپاری پدر خوش‌نویسی لرستان اطلاع‌رسانی می‌شود.

 

 
نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار