کد خبر: ۱۱۲۲۲۵
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۸
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان از افزایش میزان جریمه اشتغال نیروی کار خارجی فاقد پروانه کار در سال جدید خبر داد.
افزایش جریمه به‌کارگیری اتباع خارجی غیرمجاز در سال جدید

به گزارش آرانیوز از زاهدان، خلیل احمد سلامی اظهار داشت: بر اساس بند ج ماده 11 قانون تنظیم بخشی از درآمدهای مالی دولت، هر کارفرمایی که از نیروی کار خارجی غیرمجاز استفاده و یا در مشاغلی به جز شغل تعیین شده در پروانه کار اقدام کند، به 5 برابر حداقل دستمزد برای هر روز اشتغال جریمه می‌شود.

وی اظهار کرد: با توجه به مصوبه شورای عالی کار که حداقل دستمزد روزانه امسال را دو میلیون و 388 هزار و 728 ریال تعیین کرده است، مبلغ جریمه بابت هر روز اشتغال غیر مجاز اتباع خارجی به میزان پنج برابر حداقل دستمزد روزانه یعنی معادل یازده میلیون و 943 هزار و 640 ریال خواهد بود و در صورت تکرار تخلف، این میزان جریمه به دو برابر افزایش می یابد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در صورت استنکاف از پرداخت این جریمه، کارفرما مطابق با ماده 181 قانون کار به محاکم قضایی معرفی می‌شود.

سلامی با تأکید بر اینکه در سیستان و بلوچستان از طریق بازرسی های مستمر، با اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی فاقد پروانه کار برخورد قانونی می‌شود، عنوان کرد: به منظور صیانت از اشتغال، لازم است کارفرمایان و دستگاه‌های اجرایی از به کارگیری نیروی کار خارجی غیر مجاز جداً خودداری کنند.

وی افزود: شماره تلفن های 33224461 و 0216369 برای دریافت شکایات و گزارش‌های مردمی در خصوص اشتغال و بکارگیری نیروهای خارجی غیر مجاز در نظر گرفته شده است که شهروندان می توانند از این طریق یا مراجعه حضوری به اداره های تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، موارد را برای پیگیری به همکاران ما اطلاع دهند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان گفت: سال گذشته بیش از دو هزار و 200 مورد بازرسی از کارگاه‌های دارای نیروی کار خارجی غیرمجاز در استان انجام شد.

سلامی افزود: همچنین شناسایی شاغلان خارجی فاقد پروانه کار در استان طی سال گذشته نسبت به سال قبل‌تر، افزایش حدود 42 درصدی را نشان می‌دهد. 

 

 
نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار