کد خبر: ۱۱۲۲۲۹
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۱
در حالی مسافران نوروزی در زمان برودت هوا به اسکان اضطراری هدایت شدند که بی‌تدبیری فرمانداری و میراث مسافرخانه‌ها و مهمانپذیرهای یزد را در روزهایی خالی از مسافران نوروزی کرد.
بی‌تدبیری مهمانپذیرها یزد را خالی از مسافر نوروزی کرد

به گزارش آرانیوز از یزد، با شروع تعطیلات نوروزی از اواخر اسفندماه، همانند سالهای گذشته افراد مختلفی از نقاط مختلف کشور سفرهای خود را شروع کردند و یزد هم به عنوان یکی از شهرهای گردشگرپذیر کشور میزبان مسافران نوروزی بود.

اسکان مسافران نوروزی یکی از موضوعاتی بود که در تمام سالها به صورت ویژه مورد توجه قرار می‌گرفت و اهمیت این موضوع به حدی بود که از چند ماه قبل ستاد اسکان مسافران نوروزی در تمام شهرها از جمله یزد تشکیل می‌شد و برنامه ریزی دقیق در ارتباط با این موضوع انجام می گرفت تا مسافران نوروزی با مشکل مواجه نشوند.

هتل‌ها میزبان بخشی از مسافران نوروزی است که هزینه اقامت و سفر برای آنها اهمیت چندانی ندارد و به طور معمول این بخش از افراد به غیر از هتل در جای دیگری اسکان نخواهند یافت مگر اینکه شرایط به گونه‌ای باشد که چاره‌ای جز اسکان در محل دیگری نداشته باشند.

گروه دوم افرادی هستند که اقامت در مهمانپذیرها، بومگردی‌ها  و سوئیت‌های رسمی را که هزینه کمتری  نسبت به هتل  دارند را برای سفر خود انتخاب می‌کنند و وقت خود را در این بخش می‌گذرانند.

یک بخش دیگری از افراد هم هستند که به دلیل هزینه پایین و هیجانی که اقامت در چادرهای مسافرتی دارد، اسکان خود را در چادرها برنامه ریزی می‌کنند.

شرایط اقامت در این مکان‌ها در حالت عادی مشکلی به وجود نخواهد آورد اما در شرایط بحران و برودت هوا که معمولا در روزهای پایانی اسفند و اوایل فروردین هر سال وجود دارد، اقامت در چادر خطرآفرین خواهد بود و به همین دلیل بحث اسکان اضطراری مسافران نوروزی در سالن‌های ورزشی، سوله‌های مناسب و حسینیه‌ها مطرح می‌شود.

از سوی دیگر هتل‌ها و مهمانپذیرهای یزد هم در طول سال منتظر فرارسیدن نوروز هستند تا بتوانند به دلیل افزایش تعداد مسافران، درآمد خوبی را کسب کنند تا درآمد پایین طول سال خود را جبران کنند و به همین دلیل هم هر سال تاکید ستاد خدمات سفر یزد بر این است که اولویت هدایت مسافران برای اسکان اضطراری به مهمانپذیرها و اقامت‌گاه‌های رسمی است و پس از آن افراد به سایر محل‌ها هدایت شوند اما در هر صورت باید تلاش شود در سرمای هوا کسی در چادر نماند تا مشکلی برای مسافران به وجود نیاید.

امسال اما شرایط به گونه‌ای دیگر رقم خورد که سبب گلایه‌مندی مدیران مهمانپذیرها و مسافرخانه‌های یزد شد و مسافران نوروزی به جای آنکه به سمت اقامت‌گاه‌های رسمی بروند همه در سالن‌های رسمی از جمله سوله نمایشگاه‌های یزد اسکان یافتند و مسافرخانه‌ها و مهمان‌پذیرها نتوانستند ظرفیت خود را تکمیل کنند.

مدیر یکی از این مهمانپذیرها در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد با اشاره به اینکه از بی تدبیری صورت گرفته توسط فرمانداری و میراث فرهنگی به صورت کامل گلایه‌مند است گفت: امسال شرایط به نسبت سال قبل برای مسافرخانه‌ها و مهمانپذیرها اصلا خوب نیست و نتوانستیم آنگونه که باید و شاید درآمد داشته باشیم.

وی ادامه داد: متاسفانه در زمان هدایت مسافران به اسکان اضطراری در بسیاری موارد شاهد بودیم که اصلا اسمی از اقامت‌گاه‌های رسمی مثل ما برده نمی‌شد و صرفاً تاکید بر حضور در سالن نمایشگاه بین‌المللی می‌شد.

یکی دیگر از مدیران مسافرخانه‌ها گفت: در روز نخست اسکان اضطراری تقریباً هیچ مسافری به سمت ما هدایت نشد و بعد از گلایه‌هایی که به مسئولان کردیم این مشکل را سعی کردند برطرف کنند ولی در روز نخست کاملا با مشکل مواجه شدیم.

نکته بسیار جالب توجه در ارتباط با این موضوع آن است که شاید بی تجربگی فرماندار فعلی یزد سبب چنین مشکلی شده باشد اما در زمانی که مدیرکل فعلی میراث فرهنگی یزد فرماندار شهرستان یزد بود هماهنگی میان فرمانداری و میراث سبب شده بود که چنین مشکلی به وجود نیاید ولی امسال این بی توجهی سبب ایجاد مشکلات فراوانی شده است.

 

 
نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار