کد خبر: ۱۱۲۶۸۸
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۹
چهار کارشناس بازار سرمایه اعلام کردند:
چهار کارشناس با احتمال سقوط شاخص و اعلام محرک فعلی رشد بورس و اثر روند بازارهای جهانی بر سود شرکت ها، زمان فعلی را برای چینش سبد سهام مناسب دانستند.
احتمال سقوط شاخص به کانال ۲ میلیونی و اثر بازارهای جهانی بر سود شرکت ها  

به گزارش آرانیوز، چهار کارشناس بازار سرمایه، محرک فعلی رشد بورس را دلار نیمایی دانسته و با بررسی اثر روند قیمتی کامودیتی ها و بازارهای جهانی بر سود شرکت ها در گفت و گو با دنیای اقتصاد، زمان فعلی را برای چینش سبد سهام مناسب اعلام کردند.

نیما میرزایی: ارزش دلاری بازار سهام در موقعیت فعلی با 130‌ میلیارد دلار به کمترین حد در سال‌های گذشته رسید و مجددا به شرایط سال ‌98 بازگشت. با توجه به جاماندگی شدید نسبت به رقبا و فشرده‌ شدن فنر، بورس می‌تواند با خبر مثبت در گام صعودی پرقدرت قرار بگیرد. این محرک در شرایطی که خوش‌بینی برای کاهش نرخ بهره وجود ندارد، می‌تواند افزایش دلار نیمایی باشد که با توجه به فشار و هجمه رسانه‌ای و کارشناسی می‌توان خوش بین بود در آینده نزدیک رخ دهد و رشد پرقدرتی را داشته‌ باشد.

با توجه به سیاست‌های بانک‌مرکزی که به‌شدت بر روی بورس اثرگذار است، حرکت دلار نیمایی می‌تواند تدریجی باشد البته طبق تورم و انتظارات تورمی موجود در جامعه چنانچه این اتفاق در این هفته رخ دهد بازار سرمایه هم واکنش مثبتی نشان خواهد داد.

از بعد خارجی و قیمت‌های جهانی نیز شرایط مطلوبی است و نفت‌برنت مجددا به بیش از 90 دلار رسیده و مس و سایر اقلام نیز در حال رشد مجدد هستند و انتظار می‌رود ماه‌های آینده به سمت سقف قیمتی در سال‌های گذشته نزدیک شوند.

وضعیت صعودی بازارهای جهانی روی نرخ فروش بسیاری از شرکت‌ها اثرگذار است. در مجموع برای هفته‌جاری انتظار افت معناداری نمی رود و می‌توان روندی نوسانی و صعودی داشت. سهامداران حتما اخبار مربوط و اثرگذار را دنبال کنند تا با روند بورس و تزریق به‌موقع منابع نهایت استفاده را از آن ببرند.

ابراهیم سماوی: روند معاملات هفته گذشته نشان می دهد به‌رغم خبر نرخ تسعیر ارز بانک‌ها با توجه به‌وجود ریسک‌های سیستماتیک خصوصا ریسک‌ های ژئوپلیتیکی منطقه، همچنان بورس بسیار کم‌ رمق ظاهر شده که همین انتظار هم می‌رفت. با این‌وجود در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته عمده نمادها در محدوده مثبت یک تا 2 درصد معامله شدند و ورود جریان نقدینگی به سمت صندوق‌های درآمد ثابت بود.

دلار بازار آزاد هرچند در اواسط هفته گذشته کمی کاهشی شد اما در اواخر هفته به‌صورت غیر رسمی مجددا رشد کرد و اگر نرخ دلار در بیش از 60‌ هزار‌ تومان تثبیت شود فاصله حدود 40 تا 50‌ درصدی بین ارز نیما و بازار آزاد وجود دارد که بر اساس تجربه سیاست گذار نمی‌تواند این نرخ را برای بلندمدت در این سطح از اختلاف نگه دارد. بنابراین قاعدتا باید تغییری در نرخ‌ها اعمال شود که اثرگذاری بسیار مطلوبی بر سود شرکت‌های کامودیتی‌محور دارد و انتظار می‌رود این اتفاق در هفته‌های آینده رخ دهد.

افزایش نرخ‌ صنایع ریالی در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت می‌تواند محرک بازار باشد و کمک کند. به‌صورت کلی در هفته پیش‌رو ارزش معاملات بالا نبوده و ریزش‌های خیره‌کننده‌ای نیز نخواهیم داشت. با توجه به ارزنده‌بودن عمده نمادها زمان مناسبی برای پرتفوچینی بهینه است.

مریم محبی: هفته گذشته تصمیم‌گیری‌های سیاست گذاران از منظر اقتصادی تا حدودی منطقی بود. افزایش تنش‌ ها بازارهای بین‌المللی مانند کامودیتی‌ ها، نفت و طلا را با افزایش قیمت‌ مواجه کرد که در صورت تداوم روند فعلی انتظار افزایش قیمت طلا و نفت در روزهای آینده چندان دور از انتظار نخواهد بود. دیروز نیز طلای جهانی قله ۲.۴ هزار دلاری را برای مدتی کوتاه فتح و سپس عقب‌نشینی کرد.

به نظر می‌رسد بازار طلا به دنبال فتح قله‌های قیمتی بالاتر باشد و اخبار فاندامنتال روند اثرگذاری به آن ببخشد. با توجه به اینکه احتمال می‌رود هفته جاری قیمت طلای جهانی افزایشی باشد با نزدیک شدن به فصل مجامع، می‌توان روند متعادل‌تری را برای بورس در صورت شعله ور نشدن تنش‌ها انتظار داشت.

سهیل کلاه‌چی: بطور معمول اسفند و فروردین‌ را می‌توان ماه‌های مطلوب برای بازار سرمایه نامید. بازدهی‌ها در فروردین‌ سال‌های گذشته بطور معمول مثبت و جذاب ثبت شده‌اند. با این وجود نرخ بازده بدون ریسک از عواملی است که نشان می‌دهد بازار با نرخ بازدهی بدون ریسک گران است. البته این نکته به معنای عدم محل مناسب سرمایه گذاری نیست.

در بطن بازار می‌توان سهام گوناگون و مناسب را همچنان شناسایی کرد و سرمایه‌گذاران اقدام به سرمایه‌گذاری در چنین سهامی کنند. از طرفی P/E بازار در شرایط فعلی حدود ۷.۵ مرتبه است و به نظر می‌رسد با نرخ بازده بدون ریسک P/E منطقی بازار باید به پایین‌تر از ۷ مرتبه سقوط کند.

در شرایط فعلی که بورس تحت‌تاثیر ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک گوناگونی قرار دارد، سقوط شاخص به محدوده‌های ۲ میلیون واحدی چندان دور از ذهن نخواهد بود. پیش‌بینی می‌شود روند متعادل و منفی برای هفته جاری پیش رو باشد. باید دید سایه نااطمینانی‌ها و تنش‌ها در نهایت به ساحل آرامش خواهد رسید یا خیر.

 

نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار