کد خبر: ۱۱۳۸۴۰
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۴
پویش " هر روز یک زباله از زمین برداریم" به همت مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز و سازمان پسماند شهرداری از قریب دو سال پیش در شیراز عملیاتی شد و علاوه بر مشارکت مردم در اجرای آن، با همکاری آموزش و پرورش، در چندین مدرسه نیز تاکنون اجرا شده است.
اجرای پویش جمع‌آوری زباله از روی زمین در مدارس فارس

به گزارش آرانیوز از شیراز، پویش "هر روز یک زباله از زمین برداریم" این بار در یک دبستان پسرانه در شیراز برگزار شد و نایب رییس مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز در این برنامه گفت: مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز از ابتدا تاکنون با جلب حمایت خیرین در راستای پاسخگویی به وظایف نهاد‌های حکومتی، خدمات فرهنگی ارزشمندی ارائه کرده که پویش "هر روز یک زباله از زمین برداریم" با همکاری سازمان پسماند از جمله اقدامات فرهنگی این مجمع است.

عبدالمحمد طاهری افزود: این طرح با الگوبرداری از چند کشور پیشرفته در جهان برای اولین بار در مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز و با تفکر و تایید نهاد‌های و با همکاری سازمان پسماند، پس از رونمایی در شورای اسلامی شهر شیراز عملیات اجرایی آن آغاز شد.

وی اضافه کرد: مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز در کنار سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز در تلاش است با یاری گرفتن از مشارکت مردمی، چهره زیبای شهر را بیش از پیش نمایان کند.

آموزش بیشترین نقش را در تغییر منش و باور کودکان دارد

طاهری یکی از شیوه‌های مهم فرهنگ‌سازی در جامعه را همراه کردن کودکان با آموزش صحیح و استمرار آن در بین این آینده‌سازان عنوان کرد که قطعا باعث نهادینه شدن آن فرهنگ در نسل‌های آتی خواهد شد، چون آموزش بیشترین نقش را در تغییر منش و باور کودکان دارد.

وی همچنین با بیان اینکه مدارس بهترین مکان برای آموزش فرهنگ در جامعه هستند، ادامه داد: آموزش و پرورش به عنوان یک پدیده فراگیر اجتماعی مهم‌ترین نقش را در توسعه فرهنگ جامعه دارد و پیام‌رسان گویایی از طریق کودکان و دانش‌آموزان به خانواده‌ها و جامعه است.

نایب رئیس مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز همچنین به تئوری نیاز و انتظار اشاره کرد و گفت: به دنبال نیاز جامعه شهری شیراز که نماد دو تمدن بزرگ اسلامی و ایرانی است ضروری است به این‌گونه نیاز‌های فرهنگی پاسخ دهیم.

طاهری با تاکید بر اینکه این پویش بدون آموزش و همراهی دانش‌آموزان در سنین پایین ره به جایی نخواهد برد، تصریح کرد: با اندیشه‌ای که مردم ایران نسبت به شهر شیراز به عنوان شهری تمیز و زیبا دارند؛ این پویش می‌تواند در بحث آموزش و در تمام مدارس اجرا شود، زیرا اگر بخواهیم گامی بر اساس معادله نیاز و انتظار برداریم؛ بهترین مأمن و پناهگاه، کودکان و دانش آموزان هستند.

وی در ادامه از اصحاب رسانه به عنوان بلندگوی پویش‌های فرهنگی نام برد و اضافه کرد: رسانه‌ها به عنوان پایه چهارم حکومت، اصلی‌ترین پایه و پایه‌ای هستند که قاعده را تشکیل می‌دهند و نقش، برآیند و فرایندشان می‌تواند بلند باشد.

 
نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار