کد خبر: ۱۱۳۸۹۳
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۵
مدیر حوزه‌های علمیه کشور، گفت: تشکیل "کانون عظیم تبلیغات حوزه جمعیت" بسیار خوب و اثرگذار است البته در صورتی که مطابق فرمایشات رهبری معظم انقلاب شکل بگیرد.
کانون عظیم تبلیغات حوزه جمعیت تشکیل شود

به گزارش آرانیوز از قم، آیت‌الله اعرافی امروز در جلسه قرارگاه جوانی جمعیت که با حضور شکیبا محبی‌تبار، دبیر ستاد ملی جمعیت کشور و اعضای ستاد راهبری جمعیت و خانواده حوزه‌های علمیه در دفتر مدیریت حوزه در قم برگزار شد، در سخنانی ضمن تبریک اعیاد دهه کرامت، اظهار داشت: دهه کرامت با میلاد بانوی بزرگ و سرافراز اسلام آغاز می‌شود، لذا باید به دختران و بانوان تبریک مضاعف گفت.

وی با اشاره به معضل و بحران جمعیت در ایران افزود: از زمانی که هشدارهای مقام معظم رهبری راجع به مسائل مربوط به جمعیت آغاز شد تاکنون گرچه حرکت‌هایی آغاز شده، اما بسیار کند بوده است؛ در آن سال‌ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی سندی تنظیم و مقرر شد که در مجلس شورای اسلامی نیز تصویب و به صورت قانون درآید که وقتی که این طرح به مجلس شورای اسلامی برده شد عملاً یک دهه کار متوقف شد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور، خاطرنشان کرد: در حوزه علمیه تصمیم به تاسیس ستادهای راهبری گرفته شد و از ویژگی‌های ستادها این بود که ترکیبی از نهادهای متعدد حوزوی مثل حوزه‌های خواهران، مرکز خدمات، جامعه المصطفی، نهادها و جریان‌های مردمی حوزوی و بخشی از نهادهای نظام بود؛ ستاد راهبری جمعیت از اولین ستادهای راهبری بود که در حوزه تاسیس شد و آرام و جهادی فعالیت خود را آغاز کرد.

اعرافی، گفت: ستادهای راهبری دائما خود را ارزیابی کرده و ارتقا دهند؛ ستاد راهبری جمعیت و خانواده هم برای خود سند، چشم انداز و برنامه میان مدت تدوین کرده است.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به آسیب‌های کاهش جمعیت، بیان کرد: مقوله فرهنگ سازی افزایش جمعیت به عنوان تاکید رهبر معظم انقلاب باید یادآوری شود؛ خطر کاهش جمعیت بسیار جدی بوده و حوزه علمیه هم وظیفه یادآوری برای جلوگیری از این خطر را دارد.

اعرافی تصریح کرد: در ستادهای راهبری حوزوی تاکید روی مضمون و مفهوم راهبری است، هم در حوزه و هم در سایر مجموعه ها؛ کار ستادهای راهبری تصدی گری نبوده بلکه راهبری و پیشرانی است.

وی با اشاره به جوانانی که هنوز ازدواج نکرده اند و لزوم برنامه ریزی جدی برای ازدواج آسان آنان، گفت: اگر چند میلیون جوانی که به سن ازدواج رسیده اند حتی یک سوم آنها ازدواج کرده و یک فرزند داشته باشند نقش بسیار زیادی در حل بحران جمعیت خواهد داشت.

مدیر حوزه های علمیه کشور افزود: روح حوزه باید فرهنگ‌سازی در عرصه جمعیت باشد؛ حوزه در بسیاری از جاها پیش قدم بوده و هست؛ حوزه در مطالبه گری به صورت جدی وارد عرصه شده است.

اعرافی بیان کرد: حوزه انقلابی، حوزه‌‌های مسئولیت‌پذیر و کنشگر در مسائل اجتماعی است، لذا ما آمادگی داریم هر کمکی می‌توانیم در عرصه فرهنگ‌سازی حل بحران جمعیت انجام دهیم.

وی در پایان پیشنهادی ارائه داد و گفت: تشکیل "کانون عظیم تبلیغات حوزه جمعیت" بسیار خوب و اثرگذار است، البته در صورتی که مطابق فرمایشات رهبری معظم انقلاب شکل بگیرد.

به گزارش آرانیوز، در ابتدای این جلسه محبی‌تبار به بیان گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده در ستاد ملی جمعیت کشور پرداخت.

 
نظرشما