کد خبر: ۱۱۴۶۸۱
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۶
توجه ویژه دولت سیزدهم به تأمین زیرساخت‌ها، تأمین اعتبار، اجرای طرح‌های متعدد و شتاب‌دهی به اجرای پروژه‌های بر زمین مانده در حوزه منابع آبی پس از سال‌ها انتظار، امید را در دل مردم استان مرزی خراسان جنوبی زنده کرد.
زنده‌سازی کویر تشنه با وعده‌ای که رئیس‌جمهور شهید داد

به گزارش آرانیوز از بیرجند، بروز خشکسالی‌های مدوام در کشور ضرورت توجه جدی به تأمین آب مورد نیاز مردم را به اولویت نخست در وزارت نیروی دولت سیزدهم تبدیل کرد.

«آب» به عنوان مسئله اساسی کشور در کمتر از سه سال فعالیت دولت سیزدهم، بارها مورد توجه ویژه شهید آیت‌الله رئیسی قرار گرفت و خدمات ماندگاری را در استان خراسان جنوبی که بیش از 2 دهه خشکسالی را پشت سر می‌گذارد به یادگار گذاشت.

در حالی خشکسالی و کم‌ شدن نزولات جوی زنگ خطر بحران آب را در شرق کشور به خصوص خراسان جنوبی به صدا درآورده بود که دولت سیزدهم برای حل این مشکل طرح‌های متعددی از جمله انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور را در دستور کار قرار داد.

در حال حاضر وضعیت منابع آبی به دلیل کاهش نزولات آسمانی و برداشت‌های بی رویه در اغلب نقاط جمعیتی کشور بحرانی است که این موضوع در شرق کشور با توجه به وضعیت جغرافیایی و اقلیمی به مراتب شدیدتر است.

تأمین آب در خراسان جنوبی که دارای 331 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان است و ثبات جمعیت مناطق مرزی نقش کلیدی در حفظ امنیت پایدار منطقه دارد، اهمیت مضاعف پیدا می‌کند و اگر آب نباشد مهاجرت و تخلیه روستاها این منطقه را تهدید می‌کند.

آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور شهید که شهریور 1400 در سومین سفر استانی به خراسان جنوبی آمد، بدو ورود در جمع خبرنگاران گفت: «مسئله آب مشکل بسیاری از استان‌های کشور است و این موضوع را در دولت به‌صورت ویژه دنبال می‌کنیم.»

وی افزود: «اقدامات کوتاه‌مدت را می‌توان در استان دنبال کرد و اگر اعتباری لازم است تصمیم بگیریم اما راهکارهای بلندمدت از جمله انتقال آب از دریای عمان را می‌توان به‌صورت بلندمدت پیگیری کرد نه اینکه خیلی طولانی شود که مردم ناامید شوند و باید مشکل دسترسی مردم به منابع آبی با آنچه دولت دنبال می‌کند، برطرف شود.»

تأمین منابع مالی آبرسانی به مناطق مرزی خراسان جنوبی از جمله شهرستان‌های درمیان و زیرکوه که مطالعات آن در دست انجام بوده، از مصوبات سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی است که در دستور کار قرار گرفته و اعتباراتی برای اجرای طرح‌های آبرسانی در استان اختصاص یافت.

رئیس جمهور که آذر سال 1401 خراسان جنوبی را اولین مقصد دور دوم سفرهای استانی انتخاب کرد، در نشست خبری پایان این سفر دو روزه بیان داشت: «به مردم خراسان جنوبی نیز اطمینان می‌دهم که حل مساله تنش آبی استان اولویت دولت است و آن را به جد دنبال می‌کنیم.»

گزارشی از خدمات ماندگار شهید جمهور در حوزه منابع آبی خراسان جنوبی

بنابراین گزارش، عباس سارانی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با تشریح اقدامات انجام شده دولت سیزدهم در حوزه آب به اجرای طرح بزرگ آبرسانی به طبس اشاره کرد و گفت: اهتمام دولت به تأمین اعتبار این طرح موجب شد تا با تخصیص 500 میلیارد تومان اعتبار آغاز شود و  علیرغم کمبود اعتبار، این پروژه درحال حاضر بیش از 31 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

اجرای طرح بزرگ و مهم انتقال آب دریای عمان به خراسان جنوبی

سارانی یکی دیگر از دستاوردهای شهید جمهور را طرح بزرگ و مهم انتقال آب دریای عمان به استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی دانست و افزود: شرکت تأمین آب صنایع و معادن ایران ( ایمواسکو) با حمایت وزارت صمت با هدف تأمین آب موردنیاز صنایع و معادن استان‌های شرقی کشور، طرح ملی نمک زدایی و انتقال آب از دریای عمان را برعهده دارد. 

وی ادامه داد: این طرح به طول 1800 کیلومتر خطوط اصلی با ظرفیت آب نمک‌زدایی شده، 800 میلیون مترمکعب در سال و ظرفیت آبگیری 2.4 میلیارد متر مکعب در سال در حال اجراست.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با بیان اینکه اعتبار پروژه در استان بیش از 50 همت برآورد شده است تصریح کرد: این طرح در خراسان جنوبی، با انتخاب دو پیمانکار از ورودی استان تا سربیشه به طول 206 کیلومتر و از سربیشه تا مرز خراسان رضوی به طول 180 کیلومتر در مرحله مسیر سازی در حال اجراست.

وی در ادامه با اشاره به بهره‌برداری از فاز 2 ایستگاه پمپاژ و تله‌متری محمدشهر عنوان کرد: این پروژه با تخصیص اعتباری بالغ بر 35 میلیارد تومان در سال 1401، در هفته دولت به بهره‌برداری رسید.

سارانی تأکید کرد: در دولت سیزدهم مطالعات آب ژرف استان انجام شد و در مرحله اول با توجه به مشکلات حاد شهر طبس در تامین آب شرب، در دوسال اخیر عملیات اجرایی با تامین اعتبار 100 میلیارد ریالی در این شهر آغاز شده و در حال حاضر پروژه آماده سازی محل استقرار سکوهای حفاری خاتمه یافته است.

معضل زیست‌محیطی استفاده غیرمجاز از پساب پس از 8 سال حل شد

وی با اشاره به خط انتقال پساب تصفیه‌خانه فاضلاب شهر بیرجند به عنوان یکی دیگر از اقدامات شاخص دولت سیزدهم در خراسان جنوبی گفت: استفاده از پساب‌ها به منظور تأمین آب پایدار برای بخش‌های کشاورزی و صنعت یکی از ابزارهای مهم مدیریت منابع آب به ویژه در مناطق خشک و کم باران به شمار می‌آید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی افزود: باتوجه به کیفیت بالای پساب خروجی از مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهر بیرجند، طرح جایگزینی پساب تصفیه‌خانه بیرجند با چاه‌های آب مرکز آموزش کشاورزی محمدیه مطالعه و در دولت سیزدهم با اعتبار 10 میلیارد تومانی اجرایی شد.

وی اضافه کرد: در این طرح، پساب تصفیه خانه فاضلاب به وسیله خط انتقال به طول حدود پنج کیلومتر از جنس فایبرگلاس و UPVC در سایزهای 200 و 250 میلیمتر و فشار 10 اتمسفر و اتصالات مربوطه با دبی طراحی 40 لیتر بر ثانیه به مرکز آموزش کشاورزی محمدیه منتقل می‌شود.

سارانی تأکید کرد: با اجرای این پروژه، معضل زیست‌محیطی استفاده غیرمجاز از پساب پس از 8 سال حل شده و منابع آب پایدار برای تولید در این مرکز و صنایع پیرامون خط نیز تأمین شده و برای اولین بار در کشور در سال جاری پساب تصفیه خانه فاضلاب با چاه‌های کشاورزی جایگزین شده است.

توجه دولت شهید رئیسی به تأمین زیرساخت‌ها در مناطق محروم و مرزی

وی ادامه داد: همچنین متوسط میزان نشانه‌گذاری در سه سال گذشته 76 کیلومتر در سال بوده که بیش از 3 برابر میانگین 14 سال قبل از آن (یعنی 24.5 کیلومتر در سال) بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی تاکید کرد: توجه دولت سیزدهم به تأمین زیرساخت‌ها در مناطق محروم و مرزی استان موجب شد تا تسریع در صدور این مجوز در سفر اول دولت به استان تصویب شود تا پس از 8 سال انتظار شاهد تأمین مالی این طرح در چارچوب قانون بودجه 1403 کشور باشیم.

آغاز مجدد عملیات اجرایی پروژه‌های تغذیه مصنوعی استان در دولت سیزدهم

وی در ادامه به بخشی از مجوزها و اعتبارات استان در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: اجرای پروژه‌های مدیریت و بهره‌برداری از رواناب‌ها در استان در سفر دوم هیئت دولت به استان با اعتباری بالغ بر 430 میلیارد تومان تصویب و ابلاغ شد.

سارانی اضافه کرد: این مهم منجر به آغاز مجدد عملیات اجرایی پروژه‌های تغذیه مصنوعی در استان شد که به دلیل کمبود اعتبار بین 5 تا 10 سال متوقف مانده بود.

تکمیل و بهره‌برداری از طرح آبرسانی به طبس در سفر دوم دولت

وی با اشاره به تصویب و ابلاغ تکمیل و بهره‌برداری از طرح آبرسانی به طبس در سفر دوم دولت به استان با اعتبار 500 میلیارد تومان افزود: تصویب این مبلغ برای اعتبارات پروژه در حالی بود که در دو سال گذشته تنها 50 میلیارد تومان اعتبار به این طرح تخصیص داده شده است.

تصویب اعتبار 650 میلیارد تومان برای تکمیل طرح آبرسانی به بیرجند

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی، تصویب اعتبار 650 میلیارد تومان برای تکمیل طرح آبرسانی به بیرجند را از دیگر دستاوردهای سه ساله دولت سیزدهم و شهید جمهور در خراسان جنوبی برشمرد.

وی یادآور شد: تأمین آب بیش از 63 واحد صنعتی و گلخانه‌ای در قالب تخصیص جدید و تغییر کاربری براساس مفاد مواد 27 و 28 قانون توزیع عادلانه آب که منجر به افزایش اشتغال و تولید در بخش‌های صنعت و کشاورزی صنعتی شده است از دیگر دستاوردهای دولت شهید جمهور در این استان مرزی بوده است.

 

 
نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار