کد خبر: ۱۱۴۷۳۹
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۳۴
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از افزایش ۴۰ درصدی سطح زیر کشت زیره در شهرستان دامغان خبر داد.
افزایش ۴۰ درصدی سطح زیر کشت زیره در دامغان

محمدرضا قاسمی در گفت‌وگو با آرانیوز در سمنان، اظهار داشت: امسال با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته برای اجرای الگوی کشت، برنامه‌ریزی لازم برای افزایش سطح زیر کشت زیره در شهرستان دامغان با توجه به ظرفیت مناسب این شهرستان برای کشت این محصول انجام شد.

وی اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته و استقبال بهره‌برداران بخش کشاورزی در شهرستان دامغان، سطح کشت محصول زیره در این شهرستان امسال 40 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به آغاز برداشت زیره در مزارع شهرستان دامغان در روزهای اخیر عنوان کرد: برداشت زیره در شهرستان دامغان با توجه به افزایش سطح زیرکشت زیره در این شهرستان هم‌اکنون برداشت این محصول در 100 هکتار از اراضی دامغان در حال انجام است.

قاسمی با بیان اینکه عمده سطح زیرشت زیره استان سمنان در مناطق حومه، دامنکوه، فرات و رودبار است خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط منطقه، ظرفیت تولید این محصول، به 800 کیلوگرم دانه در هکتار رسیده است.

وی با اشاره به پیش‌بینی افزایش برداشت زیره در مزارع دامغان گفت: با توجه به شرایط اقلیمی و بارندگی‌های مناسب بهاره و وضعیت عمومی مزارع زیره، پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از 100 تن دانه زیره سبز در شهرستان دامغان برداشت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به مهم‌ترین علل استقبال کشاورزان دامغانی به کاشت زیره در مزار خود عنوان کرد: ارزش اقتصادی بالای محصول زیره در سال‌های گذشته سبب شد تا کشاورزان رغبت بیشتری برای کشت این محصول داشته باشند.

قاسمی با بیان اینکه کشت زیره با ارزش افزوده بالایی که دارد می‌تواند اقتصاد کشاورزان را بهبود بخشد افزود: کشت این محصول علاوه بر تولید اقتصادی، زمینه اشتغالزایی را نیز فراهم کرده است.

 

 
نظرشما
آخرین اخبار