کد خبر: ۱۱۵۱۵۰
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۸
مجری طرح گندم گفت: بنابر آمار خوزستان، گلستان، فارس، ایلام و جنوب کرمان جزء استان‌های پیشرو در خرید تضمینی گندم هستند.

۵ استان پیشرو در خرید تضمینی گندم

به گزارش آرانیوز سهراب سهرابی ، گفت: در هفته نخست فروردین‌ماه اولین برداشت خوشه‌های طلایی گندم از استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان شروع شد و اکنون در ۲۴ استان عملیات برداشت در حال انجام است.

به گفته او، برآورد‌ها حاکی از آن است که امسال تولید گندم به ۱۴.۵ تا ۱۵ میلیون تن و خرید تضمینی به ۱۱.۵ تا ۱۲ میلیون تن برسد که براین اساس در حوزه  آرد و گندم به خودکفایی کامل می‌رسیم.

سهرابی استان خوزستان را با یک میلیون و ۶۰۰ هزارتن در صدر خرید تضمینی گندم اعلام کرد و افزود: استان‌های گلستان، فارس، ایلام و جنوب کرمان از دیگر استان‌های پیشرو در خرید تضمینی گندم محسوب می‌شوند.

مجری طرح گندم وزارت جهاد با بیان اینکه طی ماه‌های تیر و مرداد برداشت در اقلیم سرد آغاز می‌شود، گفت: طی ۲ تا ۳ سال گذشته میزان خرید تضمینی گندم ناشی از بکارگیری اقدامات فنی و مبارزه با علف‌های هرز رشد داشته است که همین امر منجر به خودکفایی و بی نیازی از واردات شده است.

به گفته او، طرحی تحت عنوان خودکفایی پایدار گندم تهیه کردیم که براساس آن اقداماتی نظیر ساماندهی تولید و بذور اصلاح شده، مصرف متعادل کود‌های شیمیایی، توسعه کشت مکانیزه و سامانه‌های نوین آبیاری، آموزش و ترویج کشاورزان و طرح توسعه کشت دیم‌زار‌ها و کشت قرارداری در دستور کار قرار گرفته است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: بنابر آمار، ایران بیش از ۲ برابر متوسط جهانی گندم مصرف می‌کند که  ایجاد امنیت غذایی نیاز به همکاری بخش‌های دولتی با کشاورزان دارد.  

 

 
نظرشما
آخرین اخبار