کد خبر: ۱۱۵۲۲۲
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۸
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: طلاق توافقی دو درصد کاهش و درخواست طلاق توسط زوجه ۸.۸ درصد و در مجموع ۳.۵ درصد افزایش درخواست طلاق را در استان داشته‌ایم.
افزایش ۳.۵ درصد در‌خواست ‌طلاق ‌در خراسان جنوبی‌

به گزارش آرانیوز از بیرجند، محمدجعفر عبدالهی امروز در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه با گرامیداشت یاد شهید بهشتی و 72 شهید همراه و همچنین شهدای خدمت اظهار داشت: وجه مشترک  شهید بهشتی و شهید جمهور این بود که هر دو کسوت قضاوت داشتند و به خوشنامی رسیدند و در ارایه خدمت به مردم به شهادت رسیده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: مردم یکی از عناصر اصلی در هر نظام سیاسی است و دستگاه قضای ایران با توجه به این موضوع و سند تحول قضایی، دارای دو راهبرد اجرای عدالت و کسب رصایتمندی مردم ایران است.

به گفته وی هدف قوه قضاییه اجرای عدالت در کل جامعه و جلب اعتماد شهروندان است و مجموع خدمات سال گذشته و سه ماهه اول سال جاری با این هدف انجام شده است.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی افزود: در سال گذشته به 110 هزار 292 پرونده با کد یکتا رسیدگی کرده‌ایم که با کلاسه فرعی 225 هزار 234 فقره خواهد بود.

عبداللهی، نرخ رسیدگی به پرونده‌ها در خراسان جنوبی را  99 درصد اعلام و خاطرنشان کرد: میانگین رسیدگی به پرونده‌ها 63 روز است و 20 درصد به ورود پرونده‌ها در سال گذشته افزوده شده که دلایل آن مسایل اقتصادی، عدم آگاهی مردم به مسایل حقوقی، تنظیم نشدن درست قراردادها و... است و در افزایش جرایم سرقت هم یکی از دلایل اصلی اعتیاد به مواد مخدر و مسایل اقتصادی بوده است.

وی تصریح کرد: سال گذشته یک هزار و 302 فقره پرونده معوق داشتیم که به 500 فقره کاهش یافت و امروز به 374 فقره کاهش یافته است.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی بیان کرد: از آرای صادره از محاکم 15 درصد تجدید نظرخواهی و 12 درصد نقص آرا شده است و یکی از موثرترین کارها در سال گذشته کاهش مراجعه مردم بوده که نسبت به سال 1401، 300 هزار مراجعه را کاهش داده‌ایم.

عبداللهی خاطرنشان کرد: بیشترین جرایم در این مدت مربوط به موادمخدر، سرقت، رانندگی بدون گواهینامه، غیبت از نظام وظیفه، ضرب و جرح و...  بوده که بیشترین جرائم مربوط به موادمخدر با 24 درصد بوده است.

به گفته وی بیشتر خواسته‌های مراجعه به دادگستری دعاوی خانواده، مطالبه خسارت، درخواست صدور چک اجراییه و...بوده و میزان  ورودی پرونده موادمخدر 15.9 و سرقت 32.2 درصد کاهش داشته است.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: طلاق توافقی دو درصد کاهش و درخواست طلاق توسط زوجه 8.8 درصد و در مجموع 3.5 درصد افزایش درخواست طلاق را داشته‌ایم.

وی تصریح کرد: از 35 درصد مراجعه به دادگستری با برگزاری دادگاه‌های آنلاین کم شده و سال گذشته 688 هزار و 805 فقره دادگاه آنلاین برگزار کردیم و 99 .5 درصد وجوه درخواستی از طریق درگاه‌های بانکی پرداخت شده است.

به گفته عبدالهی سال گذشته 10 طرح جهادی برای ارائه خدمات رایگان برگزار شد و برای اولین بار دادگاه‌های برخط را داشتیم که در خراسان جنوبی  127 دادگاه برخط برگزار شد.

به گفته وی برای اولین بار مزایده‌های الکترونیک با 230 فقره  برگزار شد و از آن جایی که یکی از الزامات برنامه ششم توسعه ثبت پرونده‌های تمام الکترونیکی بود از 110 هزار  پرونده یکتا  41 درصد الکترونیکی تشکیل شدند.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی تصریح کرد: 4 واحد تولیدی در راستای اقتصاد مقاومتی احیا و از تعطیلی 15 واحد تولیدی دیگر هم جلوگیری شد و  53 هزار 661 مترمربع هم رفع تصرف و در زمینه اراضی زراعی هم 343 مورد قلع و قمع غیر مجاز انجام و با حفر 74 حلقه چاه غیر مجاز هم برخورد شد.

عبداللهی با بیان اینکه 7 هزار 606 مترمربع پروژه‌های عمرانی سال گذشته داشته‌ایم، افزود: 87 فقره آرای جایگزین حبس با رویگرد محرومیت‌زدایی صادر شد و از این طریق 5 میلیارد و 700 میلیون تومان صرف خرید تجهیزات پزشکی، گازرسانی به مدارس مناطق محروم و جهیزیه و... شد.

به گفته وی تا سال گدشته کانون وکلای دادگستری استان فاقد تشکیلات رسمی در خراسان جنوبی بود که با برگزاری انتخابات فعالیت رسمی خود را آغاز کرد و در شورای حل اختلاف هم 42 درصد پرونده مختوم و در سه پرونده قتل سازش شد.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی اظهار داشت: سال گذشته 28 درصد از دعاوی طلاق منجر به سازش شد و 18 بنگاه متخلف پلمپ شد و 707 پرونده به ارزش 45 میلیارد تومان تعیین تکلیف شدند.

وی تصریح کرد: در زمینه کاهش جمعیت کیفری زندان‌های استان رتبه اول در شاخص‌های مورد نظر را داشت‌ایم و اشتعال خارج از زندان یک هزار 107 مورد بوده و 609 درصد پابند الکترونیکی بوده است.

عبداللهی بیان کرد: 83 هزار و 406 مورد ملاقات مردمی در سال گذشته داشته‌ایم و برای 100 درصد از اراضی ملی و برای 58.8 درصد از اراضی کشاورزی استان هم سند مالکیت صادر شد و به 20 مورد از پرونده‌های کثیر الشاکی رسیدگی شد.

به گفته وی فاز اول ارائه خدمات قضای را در اجرای احکام مدنی آغاز کرده‌ایم و راه‌ندازی محاکم صلح یکی دیگر از کارهای پیش‌بینی شده برای اجرا در سال جاری است.

 

 
نظرشما
آخرین اخبار