کد خبر: ۱۱۵۴۵۲
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۰
دبیرکل کنگره ملی شهدای آزاده "غریب در اسارت" گفت: به دستور وزیر علوم تحقیقات و فن آوری مقرر شد تا تمام دانشگاه‌ها برای تشکیل پرونده پژوهشی شهدای غریب با دبیرخانه کنگره مشارکت داشته باشند.
پرونده پژوهشی ۱۱۱۱ شهید غریب دوران اسارت تشکیل می‌شود

محمدجواد زمردیان در گفت‌و‌گو با آرانیوز درهمدان اظهار داشت: دفترچه مورد نیاز پرونده پژوهشی شهدای غریب شامل 13 فرم است که پیرامون اطلاعات اولیه، دوران حضور در جبهه، سوابق تحصیلی، خاطرات به جامانده از شهید و مصاحبه با خانواده، همرزمان و همبندان شهید است.

وی با اشاره به نتایج آخرین جلسات کنگره بیان کرد: در ماموریتی جدید رصد خانه کنگره ملی شهدای غریب دوران اسارت موضوع تحقیقات بر روی کیفیت شهادت 724 شهید دوران دفاع مقدس که اسامی آنها به رصد خانه کنگره رسیده ولی مستنداتی دال بر شهادت در اسارت آنها به دست نیامده را در دستور کار گرفت.

دبیرکل کنگره ملی شهدای آزاده با بیان اینکه پرونده‌های پرسنلی و پژوهشی این شهدا بررسی و تاکنون هیچ اطلاعاتی مبنی بر شهادت این شهدای والامقام در دوران اسارت پیدا نشده، عنوان کرد: دراین مرحله باید از طریق ارتباط با آزادگان سرافراز که تاریخ اسارت آنها با زمان مفقودیت شهدا همخوانی دارد و همچنین در یک یگان خدمتی بودند، اقدام کرد که باتوجه به گذشت 34 سال از ورود آزادگان به میهن اسلامی، گذر زمان و فراموشی برخی از چهره‌ها و وقایع، کاری دشوار و زمان بر است.

زمردیان گفت: در بررسی‌های میدانی و مطالعات انجام شده، به گزارشاتی برخورد کرده ایم که تعداد شهدای غریب را بیش از آمار ارائه شده برشمردند، لیکن مستنداتی برای اثبات آن نداریم و این خود سندی دیگری بر مظلومیت شهدای غریب دوران اسارت است.

وی با اشاره به اینکه تشکیل و تکمیل پرونده پژوهشی شهدای غریب با مشارکت دانشگاه‌ها و بنیادهای شهید سراسر کشور آغاز شده است افزود: استان‌های همدان و خراسان شمالی بیشترین توفیق در این اقدام را به دست آورده‌اند.

دبیرکل کنگره ملی شهدای آزاده با بیان اینکه تاکنون بیش از 300 هزار سند الکترونیکی پیرامون این شهدای معظم گردآوری شده، گفت: در این مرحله از تشکیل و تکمیل پرونده‌های پژوهشی شهدای غریب به دنبال کیفی سازی منابع، تحقیقات و پژوهش‌های علمی و یافته‌هایی برای تولید مقالات و آثار هنری جهت معرفی هرچه بهتراین شهدای مظلوم به جامعه هستیم.

زمردیان با تاکید بر اینکه معرفی شهدای غریب ظرفیتی بی‌بدلیل برای جریان سازی معنوی است، اعلام کرد: حجم اسناد مربوط به شهدای غریب به یک‌ میلیون سند دیجیتال خواهد رسید که اقدام قابل توجهی است.

وی بیان کرد: اقداماتی که توسط اعضای دبیرخانه مرکزی و ستادهای استانی با دست خالی و کاملا مردمی انجام می‌شود یکی از مهمترین اقدامات زیرساختی دبیرخانه کنگره و فصل جدیدی از اقدامات و انتشار اطلاعاتی است که تاکنون هیچ یک از سازمان‌های متولی درطول انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس به آن نپرداخته‌اند.

دبیرکل کنگره ملی شهدای آزاده افزود: ارزش این اطلاعات به قدری قابل استفاده و استناد است که می‌توان به عنوان رساله آموزشی و پایان نامه‌های تحصیلی در مقاطع دکتری طرح شود.

زمردیان  افزود: چنانچه همکاری و همیاری سازمان ها و نهادهای متولی بیش از پیش باشد امکان ارائه اسناد و مدارک گردآوری شده درمجامع بین‌المللی برای اثبات حقانیت دفاع مقدس و ظلم‌های روا شده به اسرای جنگ تحمیلی و شهدای غریب در قالب نمایشگاه اسناد و غیره متصور است.

به گزارش آرانیوز، علاوه بر دبیرخانه مرکزی کنگره، 32 ستاد استانی متشکل از خود آزادگان با حمایت بنیاد شهید و امورایثارگران و دستگاه های عضو شورای ترویج عهده دارانجام امور شهدای غریب در سراسر کشور می‌باشند.

 
 
 
نظرشما
آخرین اخبار