کد خبر: ۱۱۵۵۹۲
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۵
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: با راه‌اندازی مرکز نفس از ۴۰۵ سقط جنین سالم از خرداد ۱۴۰۱ تاکنون در فارس جلوگیری شده است.
جلوگیری از ۴۰۵ سقط جنین در فارس توسط مرکز نفس

به گزارش آرانیوز از شیراز، عباس رضاییان‌زاده امروز یکشنبه در یک نشست خبری به تشریح خدمات انجام شده در فارس در دولت سیزدهم پرداخت و گفت: وجود 34 شبکه بهداشت و درمان در فارس موجب تشکیل گسترده‌ترین شبکه بهداشت و درمان کشور شده است.

وی هدف حوزه بهداشت را دسترسی عادلانه آحاد جامعه به خدمات سلامت عنوان کرد و افزود: به عنوان مثال؛ غربالگری نوزدان برای 23 بیماری متابولیک ارثی در فارس به صورت 100 درصد انجام می‌شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد: حدود 25 درصد از نوزادان غربالگری شنوایی می‌شدند که اکنون به 100 درصد رسانده‌ایم.

رضاییان زاده اضافه کرد: اواخر سال 1401 شناسایی بیماران سالک در مناطق پرخطر در دستور کار قرار گرفت. اکنون همه شبکه‌های بهداشت و درمان فارس به مرکز تشخیص سالک مجهز شده‌اند. درمان افراد مبتلا به سالک هم کاملا رایگان است.

وی یادآور شد: از 5 هزار مورد سالک در سال 1401 به 1450 مورد در سال گذشته رسیدیم.

معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین از ساخت 78 مرکز بهداشت و درمان در فارس طی دولت سیزدهم خبر داد و گفت: کسر درآمد‌ها از جمله چالش‌های ما طی سال‌های گذشته بود که در این راستا نرم‌افزار سلامت نگار طراحی شد و در حال حاضر درآمد‌ها کمک بزرگی به رفع مشکلات مراکز بهداشت و درمان کرده است.

رضاییان‌زاده اجرای نسخه الکترونیک، راه‌اندازی سایت بی خطرسازی پسماند‌های عفونی، راه‌اندازی قرارگاه جوانی جمعیت و مرکز نفس را از پروژه‌های شاخص دولت سیزدهم ذکر کرد و گفت: با راه‌اندازی مرکز نفس از 405 سقط جنین سالم از خرداد 1401 تا کنون در فارس جلوگیری شده است.

وی از کسب رتبه نخست دانشگاه علوم پزشکی شیراز در شناسایی بیماران مبتلا به دیابت و فشار خون با غربالگری خبر داد و افزود: غربالگری 2 میلیون و 607 هزار و 8 نفر از نظر ابتلا به فشار خون و دیابت در فارس انجام شد که 536 هزار و 127 نفر با پیش فشارخون و 59 هزار و 122 نفر مشکوک به فشار خون شناسایی شدند که به پزشک ارجاع داده شدند. همچنین 165 هزار و 360 نفر پیش دیابت داشتند و 22 هزار نفر هم مبتلا به دیابت بودند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین راه‌اندازی سامانه مدیریتی یکچارچه جلوگیری از خودکشی، کسب رتبه نخست مرکز سل فارس، کسب رتبه اول پیگیری شکایات از طریق سامانه 190، تولید نان کامل در 25 نانوایی شهر شیراز، توزیع یک میلیون و 391 هزار مکمل آهن بین دانش آموزان دختر متوسط اول و دوم و توزیع یک میلیون و 28 هزار و 900 مکمل ویتامین دی بین دانش آموزان دختر و پسر را از دیگر اقدامات انجام شده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز طی دو سال گذشته عنوان کرد.

 
نظرشما
آخرین اخبار