کد خبر: ۱۰۲۶۸۶
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۱
در دیدار با کارگزارن حج مطرح شد؛
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با کارگزاران حج فرمودند: هدف حج اتحاد امت اسلامی در مقابل کفر، ظلم، استکبار و بتهای بشری و غیر بشری است.

امام خامنه‌ای: هدف حج اتحاد امت اسلامی در مقابل کفر بتهای بشری و غیر بشری است

به گزارش آرانیوز در آستانه‌‌ی اعزام حجاج بیت‌الله‌الحرام به سرزمین وحی، دست‌اندرکاران و کارگزاران حج کشورمان، صبح امروز (چهارشنبه) با حضور در حسینیه امام خمینی (ره) با حضرت امام خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

مهم‌ترین محورهای بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی به شرح زیر است:
  • حضور در حج برای یک هدف است، آن هدف چیست؟ ارتقاء امت اسلامی و نزدیکی دل‌های آحاد امت اسلامی به یکدیگر است، آن هدف اتحاد امت اسلامی است. در مقابل چه چیزی؟ در مقابل کفر، در مقابل ظلم، در مقابل استکبار، در مقابل بت‌های بشری و غیر بشری، در مقابل همه‌ی آن چیزهایی که اسلام آمد برای اینکه آنها را از بین ببرد، جمع بشوند با اینها مقابله کنند.

امام خامنه‌ای: هدف حج اتحاد امت اسلامی در مقابل کفر بتهای بشری و غیر بشری است

- امروز مثلاً فرض کنید مسئله‌ی رژیم صهیونیستی مطرح است، همه‌ی دنیای اسلام باید جمع بشوند، پیغامی این اجتماع داشته باشد علیه رژیم صهیونیستی. امروز مسئله‌ی دنیا نفوذ قدرتهای استکباری است، همه باید جمع بشوند برای اینکه اعلام حضور بکنند، اعلام قدرت بکنند، سینه سپر کنند در مقابل قدرتهای استکباری.

- مسئولان محترم حج در این زمینه‌ها فرهنگ‌سازی کنند. کاری کنید که تا اسم حج می‌آید، تا اسم کعبه‌ی معظّمه می‌آید آن جوان امروزی ما این مفاهیم به ذهنش خطور کند. مفهوم تمدن‌سازی، مفهوم اتحاد جهانی، مفهوم نگاه به فرامرزی و بین‌المللی، مفهوم رفع تمایز، اینها به ذهنش بیاید.

- اینی که امام بزرگوار (رضوان الله علیه) اصرار کردند بنده هم تأکید کردم به تبع ایشان که حتماً در نمازهای مسجدالحرام، نمازهای اهل سنّت شرکت کنید. به خاطر همین است.

- یک نکته‌ی مهم اساسی در حج، این است که اسلام عملاً نشان میدهد که این تمایزهایی که در دنیا وجود دارد را قبول ندارد: تمایز نژادی، تمایز جغرافیایی، تمایز طبقاتی اینها را قبول ندارد. این نکته خیلی مهم است.

- امروز کشورهای به ادعای خودشان متمدن که هیچ بویی از تمّدن نبردند، گیرند در مسئله‌ی سیاه و سفید، گیرند در مسئله‌ی نژاد اروپایی و نژاد غیراروپایی. در مسئله‌ی مهاجرین، هزاران آدم مهاجر در دریا غرق بشوند ککشان نمی‌گزد، اهمیت نمی‌دهند، اصلاً کأنه انسان نمی‌دانند، موجود قابل توجه نمی‌دانند. به حیوان خانگی خودشان به مراتب بیشتر اهمیت می‌دهند تا یک بیگانه‌ای که در همسایگی آنها زندگی می‌کند.

- گیرند، نتوانستند این مشکل را حل کنند. اسلام حل کرده. در حج، آن هم نه در زبان. در عمل. اسلام زبان رفع تمایزش زبان عملی است، کجا؟ در حج. سیاه هست، سفید هست، از فلان نقطه‌ی دنیا هست از فلان تمدن هست، از فلان تاریخ هست. همه در کنار همند بدون هیچ تمایزی، هیچ تمایزی ندارند با همدیگر. با هم راه می‌روند، با هم طواف میکنند، با هم سعی می‌کنند، با هم وقوف می‌کنند.

نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار