کد خبر: ۱۰۲۷۲۰
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۲
قالیباف:
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: انقلاب اسلامی فرصت شگرفی برای رشد دختران در تمام سطوح و به طور خاص پیشرفت در زمینه‌های علمی فراهم کرد.

قالیباف: انقلاب اسلامی فرصتی شگرف برای رشد دختران در همه سطوح فراهم کردبه گزارش آرانیوز، «محمدباقر قالیباف» در آغاز جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی آغاز دهه کرامت که امسال به نام خدمت کریمانه و امیدآفرینی نامگذاری شده است را تبریک گفت و افزود: مردم ایران ریزه خوار خوان نعمت حضرت علی بن موسی علیه السلام بوده و با همه باور خود آماده هر نوع خدمتی در جهت رضایت این امام رئوف هستند.

رئیس مجلس همچنین فرارسیدن میلاد حضرت فاطمه معصومه سلام الله علی‌ها و روز دختر را به تمام دختران آینده ساز ایران تبریک گفت و اظهار داشت: انقلاب اسلامی فرصت شگرفی برای رشد دختران در تمام سطوح و به طور خاص پیشرفت در زمینه‌های علمی فراهم کرد.

وی افزود: در چهار دهه گذشته از میان دختران با استعداد ایرانی، برترین دانشمندان علوم محض، پزشکان برجسته، مدیران بخش خصوصی، هنرمندان، معماران، معلمان و مهندسان توانمند در مدارس و دانشگاه‌های کشور با هزینه دولت تحصیل کردند و با افتخار در حال خدمت به کشور و مردم خود هستند.

قالیباف نگاه ابزاری به زنان و دختران را ظلم به آن‌ها و مانع رشد استعداد‌های دختران دانست و تصریح کرد: پرت کردن حواس دختران از علم آموزی و ظهور استعداد‌های خود و تصدی مشاغل مهم جامعه و البته تشکیل خانواده سالم و مشغول کردن آنان به حواشی طراحی جریان‌های قدرت و ثروت در دنیاست تا علاوه بر تبدیل شدن زنان و ابزار تجارت و سودجویی در صنعت فرهنگ و عقب نگه داشتن آنان از لحاظ علمی و فکری، نهاد خانواده و روابط عمیق و خانوادگی را در سراسر دنیا درهم شکند و جوامع را تضعیف کنند.

وی تاکید کرد: تسلط بر کشوری که خانواده در آن تضعف شده باشد، به مراتب ساده‌تر از کشور است که در آن خانواده کانون فرزندانی شجاع، پایبند به اصول اخلاقی، علاقمند به کشور و دلبسته به ارزش‌های انسانی هستند.

رییس مجلس با تاکید بر اینکه مجلس یازدهم تلاش خواهد کرد تا تبعض‌های ناروا را از سر راه پیشرفت زنان و دختران بردارد، افزود: با تصویب لایحه «پیشگیری از آسیب‌دیدگی زنان و ارتقای امنیت آنان در برابر سو رفتار» در عمل حساسیت خود را در این باره نشان دادیم تا زنان این کشور بدانند باور نظام اسلامی به حقوق زنان به تبعیت از رهبر حکیم خود، مبتنی بر نگاه‌های عمیق اسلام به زن، واقعی و مبنایی و به دور از نگاه‌های ابزاری است.

وی با گرامیداشت روز ملی جمعیت اضافه کرد: مجلس یازدهم با تصویب قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت»، گام مهمی در مسیر چاره‌اندیشی برای مقابله با تهدید پیش روی کشور یعنی پیری جمعیت برداشت. ان‌شاءالله با اهتمام ویژه دولت تکالیف بر زمین مانده در راستای اجرای این قانون نیز رفع گردد و زمینه‌ی حمایت حداکثری از خانواده‌ها فراهم شود.

حق آبه ایران از رود هیرمند غیرقابل خدشه است

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به حق آبه ایران از رود هیرمند در افغانستان گفت: توافق درباره این حقابه، بخشی از تاریخ بلند همسایگی دو کشور و دو ملت ایران و افغانستان و غیرقابل خدشه است. اجرای کامل دقیق این توافق به نفع هر دو ملت و تضمین‌کننده منافع متقابل و همچنین حافظ وضعیت اقلیمی، جغرافیای و مردمی بخش‌های بزرگی از غرب افغانستان و شرق ایران است.

وی حقابه ایران از رود هیرمند را یک مساله حیاتی و بدون اغماض عنوان کرد و خاطرنشان کرد: از مسئولان افغانستان می‌خواهم به اراده مثبت جمهوری اسلامی ایران پاسخ سازنده داده و با توجه به ذخیره آب کافی در خاک افغانستان وجود دارد، از ایجاد یک مشکل جدی در روابط دو کشور پیشگیری کنند.

رئیس مجلس در ادامه بازگشت غرورآفرین ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از هشت ماه ماموریت دریانوردی به دور دنیا را به دلاورمردان قهرمان نیروی دریایی تبریک گفت و اظهار داشت: ملت ایران به شما فرزندان شجاع خود افتخار می‌کند؛ این ماموریت حضور مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران در آب‌های بین المللی با پیام صلح آمیز را به سراسر جهان مخابره کرد.

انتهای پیام/

نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار