کد خبر: ۱۰۹۵۱۸
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۴
رئیس‌جمهور، تامین پایدار آب و برق را از محور‌های اقتصاد مقاومتی و زمینه تداوم رشد و رونق اقتصادی دانست و گفت: تامین نیازمندی‌های حوزه آب و برق کشور جزو اولویت‌های دولت است.

رئیسی: تامین پایدار آب و برق رشد و رونق اقتصادی را تداوم می‌بخشد

به گزارش آرانیوز،  آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر دوشنبه در چهاردهمین مقصد از برنامه نظارت ستادی بر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی با حضور در وزارت نیرو ضمن بازدید از نمایشگاه اقدامات و دستاورد‌های این وزارتخانه و استماع گزارش وزیر، نکات و توصیه‌هایی برای بهبود و ارتقای عملکرد این وزارتخانه کلیدی ارائه کرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات سازنده و موثر این وزارتخانه در زمینه‌های آب، برق و فاضلاب که با وجود کمبود اعتبارات با اتکا به انگیزه و حرکت جهادی انجام شده است، عملکرد وزارت نیرو در حوزه به سامان رساندن پروژه‌های نیمه‌تمام را شایسته و قابل تجلیل دانست.

آیت‌الله رئیسی تامین پایدار آب و برق را از محور‌های اقتصاد مقاومتی و نیز زمینه تداوم رشد و رونق اقتصادی دانست و افزود: تامین نیازمندی‌های حوزه آب و برق کشور جزو اولویت‌های دولت است.

رئیس جمهور سرمایه انسانی را از مهمترین سرمایه‌های دستگاه‌های اجرایی و خدمت‌رسان دانست و بر ارتقای کیفی نیروی انسانی و بهره‌گیری هر چه بیشتر از شرکت‌های دانش‌بنیان در دستگاه‌های اجرایی تاکید کرد.

آیت‌الله رئیسی نکته مهم دیگر را مدیریت تولید برق در راستای ارتقای راندمان در نیروگاه‌های کشور ذکر و تصریح کرد: در کنار توجه به ارتقای بهره‌وری در تولید، توجه جدی به تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر نیز نکته مهم دیگری است که در سایه توجه به این امر مهم امروز شاهد آغاز اجرای ۴ هزار مگاوات ظرفیت یکجای برق بادی و خورشیدی بودیم.

رئیس جمهور با اشاره به هدف‌گذاری ۳۰ هزار مگاواتی تولید برق از منابع تجدیدپذیر در کشور، از به بهربرداری رسیدن حدود ۱۱ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق از این محل تا پایان دولت سیزدهم خبر داد.

آیت‌الله رئیسی در ادامه به موضوع مهم مدیریت مصرف نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه در دوره‌ای موضوع مدیریت مصرف مورد بی‌توجهی قرار گرفت و ساخت و واردات وسایل برقی بدون توجه به میزان مصرف آن‌ها انجام شد، اما خوشبختانه امروز موضوع ساخت و واردات وسایل برقی با مصرف بهینه مورد توجه قرار دارد.

رئیس جمهور همچنین بر ضرورت اخذ مبلغ واقعی برق از مشترکین پرمصرف و تشویق مشترکین کم‌مصرف به شکل توأمان اشاره کرد و افزود: این مساله باعث اجرای عدالت در زمینه تامین برق برای مشترکان خواهد شد.

آیت‌الله رئیسی نکته مهم بعدی را مدیریت همزمان و یکجای مصرف آب و برق در زمینه کشاورزی دانست و با تاکید بر ضرورت فراگیری آن و ضمن قدردانی از عملکرد مثبت و موثر وزرات نیرو در این زمینه اظهار داشت: مدیریت مصرف آب زراعی بسیار مهم است؛ اجرای طرح‌های نوین آبیاری و ورود صنایع بزرگ در این عرصه برای اجرای این طرح‌ها و بهره‌مندی آن‌ها از آب مازاد صرفه‌جویی شده می‌تواند به بهینه شدن مصرف آب در زمینه کشاورزی کمک موثری کند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اجرای طرح‌های آبیاری زیرسطحی در واحد‌های بزرگ کشاورزی و مشارکت صنایع بزرگ در این زمینه می‌تواند حتی کشور را از اجرای طرح‌های پر هزینه برای تامین آب از منابع غیرمتعارف بی‌نیاز کند.

آیت‌الله رئیسی نکته مهم بعدی را توجه توأمان به جذب سرمایه‌گذاری و افزایش بهره‌وری در طرح‌های حوزه آب و برق عنوان و تصریح کرد: اگر ارتقای بهره‌وری در کنار افزایش جذب سرمایه مورد توجه قرار نگیرد، حتی می‌تواند سرمایه‌های جذب شده را بی‌اثر کرده و هدر دهد.

رئیس جمهور با اشاره به عملکرد قابل تقدیر وزارت نیرو در مدیریت مصرف برق در دوره اوج مصرف سال ۱۴۰۲ تصریح کرد: همانطور که با این مدیریت در بخش مصرف خانگی خاموشی برنامه‌ریزی شده و گسترده رخ نداد و در بخش صنایع نیز شاهد تاثیرگذاری منفی بر تولید نبودیم، در حوزه آب نیز با وجود کمبود نزولات آسمانی، می‌توان با مدیریت صحیح و موثر مصرف بر کمبود‌ها غلبه کرد.

آیت‌الله رئیسی همچنین با بیان اینکه طبق گزارش‌های ارائه شده، آبرسانی به ۳ هزار و ۶۴۰ روستا از مجموع ۱۰ هزار روستای هدف‌گذاری شده به انجام رسیده و باقی این تعداد روستا نیز تا پایان دولت مردمی از نعمت آب آَشامیدنی سالم و پایدار برخوردار خواهند شد، تاکید کرد: اجرای این طرح‌ها و اعمال مدیریت در بخش‌های تولید و مصرف مهمترین و موثرترین گام برای رفع نگرانی‌های مردم است و آرامش‌خاطر مردم بهترین هدیه در ازای تلاش‌های وزیر و مسئولان وزارت نیرو محسوب می‌شود.

 
نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار