کد خبر: ۱۱۰۰۹۹
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۶
در گفت‌وگوی تلفنی وزیران امور خارجه ایران و عربستان، برخی موضوعات در حوزه مناسبات دوجانبه و آخرین تحولات فلسطین مورد مشورت و تبادل‌نظر قرار گرفت.

رایزنی تلفنی وزیران خارجه ایران و عربستان/ مشکل سفر عمره‌گزاران ایرانی بزودی حل می‌شود

به گزارش آرانیوز حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگوی تلفنی با  وزیر امور خارجه عربستان به سفر هیات پارلمانی عربستان سعودی به ایران و سفر هیات وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران به عربستان و همچنین دیدار رئیس سازمان حج و زیارت ایران با وزیر حج عربستان اشاره کرد و افزود: روابط سیاسی ۲ کشور در مسیر درست خود قرار دارد و درچارچوب توافق رئیس‌جمهور ایران و ولی عهد عربستان سعودی رو به گسترش است.

امیرعبداللهیان با اشاره به توافق ۲ کشور در موضوع اعزام ایرانیان به حج عمره، در خصوص تاخیر بوجود آمده در این موضوع و چگونگی حل آن با همتای عربستانی خود به گفتگو پرداخت.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با اشاره به اقدام عربستان در برگزاری نشست سران کشور‌های اسلامی و عربی با هدف توقف جنگ در غزه و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به این منطقه گفت: در این راستا ما همچنین از اقدام آفریقای جنوبی در طرح شکایت از رژیم صهیونیستی در دیوان بین‌المللی دادگستری حمایت می‌کنیم.

امیرعبداللهیان با اشاره تداوم جنایات صهیونیست‌ها در کشتار مردم فلسطین، خاطرنشان کرد: آمریکا ۱۰۰ روز است که از عدم توسعه جنگ سخن می‌گوید، اما در عمل هیچ جدیتی برای توقف جنگ و نسل‌کشی در غزه از خود نشان نمی‌دهد.

«فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان سعودی نیز روابط ۲ کشور را رو به گسترش ارزیابی کرد و گفت: همچنان در انتظار سفر رسمی دوجانبه دکتر رئیسی، رئیس‌جمهور اسلامی ایران به عربستان هستیم.

وزیر خارجه عربستان سعودی در خصوص مشکل پرواز عمره‌گزاران ایرانی، به همتای ایرانی خود اطمینان داد این موضوع صرفا مسئله‌ای فنی است که به‌زودی حل خواهد شد تا عمره‌گزاران ایرانی بتوانند برای اعمال حج عمره به سرزمین وحی مشرف شوند.

وزیر امور خارجه عربستان در پاسخ به اشاره امیرعبداللهیان به اقدام آفریقای جنوبی در شکایت از رژیم صهیونیستی نزد دیوان بین‌المللی دادگستری گفت: باید تا جای ممکن به اعمال فشار برای پایان دادن به جنگ علیه غزه ادامه دهیم.

وزیران خارجه ایران وعربستان ضمن ابلاغ سلام روسای ۲ کشور به یکدیگر، تداوم رایزنی میان ۲ طرف را سازنده ارزیابی کردند.

امیرعبداللهیان نیز ضمن پیگیری سفر، ولی عهد عربستان به تهران، از همتای عربستانی خود برای این سفر دعوت کرد.

 
نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار