کد خبر: ۱۱۰۱۷۳
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۹
رئیس‌جمهور:
رئیسی گفت: ناترازی‌هایی داریم که در حال حل شدن است و برنامه هفتم باید بتواند برای رفع ناترازی راهکار ایجاد کند.

ناترازی‌ها در حال حل شدن هستند/ در بودجه برای جلوگیری از تغایر درآمد و مصرف تلاش شد

به گزارش آرانیوز آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشورمان در گردهمایی سراسری نمایندگان، ولی فقیه و ائمه جمعه کشور گفت: جایگاه نمازجمعه بسیار اثرگذار است و کارکرد‌های بسیاری در حوزه عبادت، معنویت، مقاومت، ایستادگی، سیاست، تبیین مسائل سیاسی و اجتماعی دارد.

وی ادامه داد: آنچه رهبری نام نهادند به عنوان قرارگاه فرهنگی، اجتماعی و مقاومت درواقع نامگذاری به حقی است.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: نمازجمعه حقیقتا به‌عنوان پناه همه اقشار جامعه است و سخن امیدآفرین در تبیین و روشنگری‌هاست و گره‌های ذهنی فرد و جامعه باز می‌کند و هر کسی از در نادانی، غفلت و دشمنی و یا بخشی از اذهان عمومی ایجاد شده با روشنگری افکار عمومی می‌تواند به باز شدن گره‌های ذهنی کمک می‌کند.

رئیسی گفت: ناترازی‌هایی داریم که در حال حل شدن است و برنامه هفتم باید بتواند برای رفع ناترازی راهکار ایجاد کند.

وی گفت: نمازجمعه در جایگاه نیروسازی برای کشور و نظام و دستگاه‌های کشور است کمااینکه در بسیج و نقش‌آفرینی در دفاع مقدس، سازندگی و ادوار مختلف عملکرد آن را دیدیم و الان که در دوره عدالت و پیشرفت قرار داریم ائمه جمله هم در جایگاه تعلیم، آگاهی‌بخشی و علم‌افزایی و هم در جایگاه تعدیل و اجرای عدالت فرهنگی و اقتصادی همت گماردند و همت ائمه جمعه نسبت به اجرای عدالت، مبارزه با فقر و فساد به‌عنوان مسائلی که به هیچ عنوان زیبنده نظام اسلامی نیست، مهم است. حساسیت ائمه جمعه نعمت الهی است.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: مسئولین برای اینکه وظیفه خطیری دارند و مردم هم از جایگاه اخلاص مواردی را مطرح می‌کنند که اصلاح در امور فرهنگی و اقتصادی است.

رئیسی بیان کرد: چهره نورانی امامان جمعه به‌دنبال اصلاح واقعی است و پیگیری و جدیت می‌کنند برای اینکه اصلاح مجاهدانه کنند و همواره علمای بزرگ در جایگاه اجرای عدالت و فقر و فساد بودند و کوچکترین ناهنجاری را برنمی‌تابیدند و بسیاری در این راه سلمتی جسمی خود را از دست دادند.

وی افزود: بزرگترین چهره‌ها، شهدای روحانیت هستند و از لحاظ آمار روحانیت بیشترین شهادت را تقدیم نظام اسلامی کرده است و همواره نسبت به آن‌ها معتقدیم و همواره باید قدردان آن‌ها بود.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: امروز سلوک رهبر انقلاب به‌عنوان یک عالم فرزانه انقلابی و جهادی همواره سخن و رفتار و سلوکش برای بنده طلبه حجت است. ایشان چه در قبل و بعد انقلاب در کنار امام و بعد از آن همواره جایگاه الگو را برای جامعه داشتند.

وی گفت: جایگاه امام جمعه اثرگذار است هم در تبیین دستاورد‌های انقلاب اسلامی و هم گام دوم انقلاب. تریبون‌های نمازجمعه در تبیین دستاورد‌های انقلاب موثر است و هم در گام دوم انقلاب که ابعاد مهمی دارد و بسیار پرمغز است.

گفتمان دولت، گفتمان امام و رهبری است

رئیسی اظهار کرد: به دولت می‌گویند گفتمان شما چیست که من گفتم گفتمان ما گفتمان امام و رهبری است و سند آن گام دوم انقلاب است و مستند به این سند است.

رئیس‌جمهور بیان کرد: آنچه برخی دولت‌ها به‌عنوان یک کلمه مثلا سازندگی و عدالت انتخاب کردند شعار دولتهاست نه گفتمان، چون گفتمان باید نهادینه شده باشد که قبلا دست امام بود و الان در دست رهبری است.

رئیس قوه مجریه اضافه کرد: ما چه گفتمانی می‌توانیم داشته باشیم جز گفتمانی که مردم انتظار دارند، اما چرا این وادادگی‌های فرهنگی وجود دارد یا در اقتصاد چرا به لبخند خارجی‌ها وابسته شدند. شهدا تولید افتخار کردند و حضور مردم در صحنه‌های مختلف به عنوان تولید قدرت برای کشور شده است و ما باید از این قدرت برای رفع مشکلات و باز کردن گره‌ها استفاده کنیم و این قدرت در حال افزایش است.

وی ادامه داد: دشمن در حال رصد است که مولفه قدرت مردم، شهدا و توانایی فناوری و آمادگی خوب نیرو‌های مسلح در پرتو این قدرت است و باید تلاش کرد ما به‌عنوان دولت و جایگاهی که موظفیم مشکلات حل شود وامید ایجاد شود معتقدیم دولت ظرفیت‌های زیادی دارد لذا فقط باید ظرفیت‌ها را شناخت تا پیشرفت کشور را موجب شود که دشمن نمی‌خواهد این اتفاق بیفتد و تمام تلاش خود را برای ناامیدی و یاس در جامعه می‌کند که امکان ندارد بدون اراده ما پیشرفت کنید. ما معتقدیم ملتی مقتدر در صحنه است و ما می‌توانیم و دشمن می‌خواهد القای ناتوانی کند.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: دغدغه‌هایی که از روز اول وجود داشت مثل کرونا که روزی ۷۰۰ نفر از دست می‌رفتند و برای واکسن به ارمنستان و کشور‌های دیگر می‌رفتند و مسئله کسری‌ها که نگران کننده بود مثل کسری بودجه که خداوند عنایت کرد بدون استقراض، کسری بودجه ۴۸۰ همتی حل شود.

رئیسی بیان کرد: تلاش بسیار شد آنچه موجب تورم می‌شود را حل کنیم که یکی از دلایل تورم، کسری بودجه است. سال ۱۴۰۱ تلاش دولت این بود که تغایری بین درآمد و مصارف نداشته باشیم.

همه دیدند دولت را با چه وضعی تحویل گرفتیم

رئیس قوه مجریه گفت: در ۱۴۰۱ کسری بودجه نداشتیم و تغایری کمی بود و تلاش این است که در ۱۴۰۲ به این صورت حرکت کنیم تا مصارف و درآمد جور باشد، چون کسری موجب مشکل می‌شود.

وی افزود: از عواملی که موجب رشد تورم می‌شود رشد نقدینگی است که از ۴۲ درصد شده ۲۷ درصد و کاملا رشد نقدینگی مهار شده است. یکی از علل مهم تورم ناترازی بانک‌ها برداشت زائد از بانک مرکزی است که دولت با همه تلاش کاری می‌کند یا بانک را از گردونه خارج کند یا انضباط مالی را رعایت کند.

رئیسی گفت: ما باید ناترازی‌ها را حل کنیم که نیاز به پیگیری مجدانه دارد. ما شاهد وضعیتی هستیم که مردم این وضعیت را می‌دانند. می‌دانید دولت را با چه وضعی تحویل گرفتیم. برخی عزیزان دولت گذشته گفتند چجوری می‌خواهید کار را شروع کنید گفتم با توکل به خدا.

رئیس دولت سیزدهم اظهار کرد: دولت هنوز در مرداد رای اعتماد نگرفته بود و در جلسه دولت قبل با حضور معاون اول رفتیم بحث این بود دولت حقوق مرداد آن سال را چگونه پرداخت کنند

نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار