کد خبر: ۱۱۲۱۰۷
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۰
رئیس‌جمهور در نشست با فعالان کسب‌وکار‌های فضای مجازی تاکید کرد؛
رئیسی با اشاره به هدف‌گذاری رشد ۸ درصدی برای اقتصاد کشور بر ضرورت ارتقای بهره‌وری برای تحقق رشد اقتصادی و رونق تولید تاکید کرد.

برنامه دولت برای رفع موانع ورود دانش‌بنیان‌ها به عرصه هوش مصنوعیبه گزارش آرانیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین «سید ابراهیم رییسی» رئیس جمهور در چهارمین نشست رمضانی خود با اصناف و اقشار مختلف، شنبه (۲۶ اسفند) در نشستی، به گفت‌وگو با جمعی از فعالان کسب‌وکار‌های فضای مجازی پرداخت.

رئیس جمهور در این نشست پس از استماع نظرات و دیدگاه‌های ۱۵ تن از صاحبان و فعالان کسب و کار‌های دیجیتال، زیست‌بوم فناوری و نوآوری را در جهان امروز پیشران توسعه و از الزامات و اولویت‌های کشور دانست و با بیان اینکه ورود دانش‌بنیان‌ها به عرصه هوش مصنوعی و محوریت جوانان با استعداد و خلاق در تحقق پیشرفت‌های فناورانه، امیدآفرین و درخشان است، بر رفع موانع موجود و بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها و استعداد بومی برای تداوم شتاب حرکت دراین مسیر تأکید کرد.

وی با اشاره به هدف‌گذاری رشد ۸ درصدی برای اقتصاد کشور و همچنین ضرورت ارتقای بهره‌وری برای تحقق رشد اقتصادی و رونق تولید، سهم اقتصاد دیجیتال را بواسطه اشتغالزایی، سرعت بازگشت سرمایه، بهره‌وری بالا و کاهش هزینه‌ها در تحقق این اهداف بسیار مهم وموثر دانست و بر افزایش حمایت‌های مالی و حقوقی و همچنین فراهم کردن فضای مناسب برای حضور و مشارکت بیشتر بخش خصوصی دراین عرصه تأکید کرد.

رئیس جمهور رویکرد دولت مردمی به اقتصاد دیجیتال را نگاهی فرصت‌محور و تحول‌ساز دانست و با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های کلان کشور‌های مختلف برای رونق بخشیدن به کسب و کار‌های دیجیتال، افزود: دولت مردمی بر حفظ و جذب استعداد‌های کشور در حوزه اقتصاد دیجیتال و برداشتن گام‌های بلند در زمینه هوش مصنوعی تأکید دارد.

رئیسی تنظیم‌گری‌ها و وضع مقررات برای فعالان عرصه کسب و کار‌های دیجیتال را حلقه مفقوده برای حفظ پیشتازی در این عرصه دانست و با گلایه از کم کاری‌های گذشته در حوزه رگولاتوری اقتصاد دیجیتال، بر تداوم اقدامات در حال انجام برای تسریع در به روز شدن و جبران این عقب‌ماندگی تأکید کرد.

وی با تأکید بر پرهیز بخش دولتی از هرگونه رقابت با بخش خصوصی در هر عرصه‌ای تصریح کرد: نقش دولت حمایت، هدایت، نظارت و همچنین ایجاد زمینه برای رقابت سالم در ارائه خدمات باکیفیت در اقتصاد کشور است.

رئیس‌جمهور با تأکید بر لزوم روان‌سازی کسب و کار‌های اینترنتی، تسهیل صدور مجوز برای این کسب و کار‌ها و حذف اجباری بودن اخذ مجوز‌های غیر ضرور را از جمله اقدامات لازم برای روان‌سازی کسب و کار‌های دیجیتال دانست و افزود: ایجاد محیطی سالم، رقابتی و آرام با دسترسی آسان به بازار‌های داخلی و خارجی از جمله ملزومات رونق اقتصاد دیجیتال برای فعالین این بخش است.

رئیسی با بیان اینکه نظام اجرایی کشور به فعالین بخش اقتصاد دیجیتال اعتماد دارد و مسائل و چالش‌های احتمالی پیش‌روی فعالین این بخش را پیگیری خواهد کرد، از فعالان کسب و کار‌های دیجیتال خواست با شناخت مسائل و مشکلات و ارائه راهکار‌های حل آن‌ها در ارائه خدمات به مردم و ارتقای کیفیت زندگی آن‌ها نقش‌آفرینی کنند.

«استفاده از ظرفیت بخش خصوصی به عنوان بازوان پرتوان دولت در تأمین امنیت شبکه در ارتباط با بخش‌های رسمی»، «تأکید بر ضرورت حفظ حقوق بخش خصوصی از جانب بخش‌های دولتی»، «توجه ویژه به حمایت از سکو‌های آموزشی» و «ضرورت کار و تلاش مضاعف در حوزه کودک در بستر فضای مجازی با محوریت مسائل فرهنگی در کنار مسائل اقتصادی» از دیگر نکاتی بود که رئیس جمهور در این جلسه ناظر به سخنان برخی از فعالین کسب و کار‌های فضای مجازی مطرح کرد.

وی با تأکید بر لزوم ارتباط مستمر فعالین اقتصاد دیجیتال با بدنه دستگاه‌های اجرایی، تصریح کرد: دولت متعهد به حمایت از فعالین اقتصاد دیجیتال است چرا که برای آن‌ها نقشی موثر در اقتصاد قایل است و در این مسیر آماده دریافت نقطه‌نظرات و انتقادات است.

اختصاص ۱۰ درصد احکام برنامه هفتم توسعه به اقتصاد دیجیتال

پیش از سخنان رئیس جمهور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سخنانی با اشاره به اینکه دولت مردمی برای اولین بار یک فصل از قانون برنامه ۵ ساله را به موضوع اقتصاد دیجیتال اختصاص داده و به شکل ریشه‌ای به دنبال تسهیل فعالیت‌های دیجیتال و رفع موانع آن بوده است، از اختصاص حدود ۱۰ درصد احکام برنامه ۵ ساله هفتم توسعه به مباحث اقتصاد دیجیتال خبر داد.

عیسی زارع‌پور با بیان اینکه برنامه دولت برای فراگیر شدن شبکه فیبر نوری در سراسر کشور، زیرساخت توسعه ارتباطات و تسهیل فعالیت کسب و کار‌های فعال در فضای مجازی را برای نیم قرن آینده به شکل قابل ملاحظه‌ای ارتقا بخشیده و تقویت می‌کند، اظهار داشت: دولت همچنین در موضوع تأمین نیروی انسانی توانمند برنامه تربیت سالانه ۱۰۰ هزار متخصص در حوزه اقتصاد دیجیتال را با کمک بخش خصوصی اجرا کرده است.

هوشمندسازی تمام خدمات دولت، تقویت تدابیر حفاظت از داده‌ها، تدوین برنامه‌های لازم برای بهره‌مندی از فناوری‌های جدید از جمله هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء و تلاش برای ارتقای بهره‌وری با کمک متخصصان و فعالان عرصه دیجیتال، از دیگر برنامه‌های دولت بود که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به آن‌ها اشاره کرد.

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی نیز در سخنانی با اشاره به اینکه حاضران در این نشست بیش از آنکه به دنبال کسب منفعت از کسب و کار خود باشند، به دنبال خلق ارزش و تسهیل زندگی مردم هستند، گفت که تعداد قابل توجهی از نرم‌افزار‌هایی که مردم به طور روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنند، حاصل تلاش و خلاقیت افراد حاضر در دور همین میز است.

فعالان کسب و کار‌های فضای مجازی در پایان این دیدار نماز را اقامه کرده و افطار را مهمان رئیسی بودند.

 

 
نظرشما
پربازدیدها
آخرین اخبار