کد خبر: ۱۱۵۴۳۸
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۹
۱۶ تن از برندگان جایزه نوبل اقتصاد در نامه‌ای درباره تبعات پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر اقتصاد جهانی و داخلی این کشور هشدار داده و اعلام کردند که سیاست‌های وی به تورم دامن می‌زند.

هشدار ۱۶ برنده نوبل اقتصاد درباره تبعات سیاست‌های ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات

به گزارش آرانیوز به نقل از رویترز، این اقتصاددانان سه‌شنبه در نامه مشترک خود اعلام کردند که برنامه‌های اقتصادی ترامپ از جمله وعده وی برای افزایش تعرفه بر واردات کالاهای چینی به افزایش قیمت بسیاری از کالاهای مورد استفاده مصرف‌کنندگان آمریکا منجر شده و به تورم دامن می‌زند.

در این نامه آمده است: هر یک از دیدگاه‌های متفاوتی در مورد بخش‌های خاصی از سیاست‌های اقتصادی داریم اما همگی توافق داریم که برنامه اقتصادی جو بایدن از طرح ترامپ بسیار برتر است.

برندگان نوبل اقتصاد هشدار دادند: ما معتقدیم که دور دوم ریاست جمهوری ترامپ تاثیری منفی برای جایگاه آمریکا در اقتصاد جهانی و پیامدی بی‌ثبات‌کننده بر اقتصادی داخلی ایالات متحده دارد.

این اقتصاددانان نوشتند: بسیاری از آمریکایی‌ها نگران تورم هستند. نگرانی زیادی وجود دارد که ترامپ با بودجه مالی غیرمسئولانه خود به تورم دامن بزند.

جوزف استیگلیتس برنده نوبل اقتصاد در سال ۲۰۰۱ و اگنس دیتون برنده نوبل اقتصاد در سال ۲۰۱۵ از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

ترامپ وعده داده است که در صورت بازگشت به ریاست جمهوری تعرفه بر واردات کالاهای چینی را تا ۶۰ درصد افزایش دهد. اقتصاددانان می‌گویند که این تصمیم هزینه کالاها را در آمریکا افزایش می‌دهد.

هر چند در ۲ سال گذشته تورم کاهش یافته است اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از مصرف‌کنندگان آمریکا همچنان از هزینه‌های بالای مواد غذایی، سوخت و سایر کالاها ناراضی هستند.

نظرشما
آخرین اخبار